Skočiť na hlavný obsah

Klasický skvost, aj jedinečné tanečné divadlo

Jeden zo skvostov klasickej svetovej baletnej literatúry z dielne Vladimira Malakhova, jedinečný autorský projekt Ondreja Šotha. To je programová ponuka baletu Štátneho divadla Košice v druhej polovici júna. Vo štvrtok 15. júna sa na javisko Historickej budovy ŠD vráti rozprávkovo-exotická Bajadéra a v samom závere sezóny, v stredu 28. júna, aj jedinečný tanečný projekt  Charlie Chaplin. Ak ste ešte nevideli tieto inscenácie, môžete to stihnúť ešte pred divadelnými prázdninami a presvedčiť sa na vlastné oči o tom, že košický baletný súbor patrí medzi špičkové európske baletné telesá.     

 „Bajadéra by určite mala byť ozdobou repertoáru každého baletného súboru v kamennom divadle. Tento balet je veľkoplošným plátnom, a určite s ohľadom k tradícii, má aj svoje kritéria, ktoré je potrebné zachovať. Vyžaduje veľkú scénickú a kostýmovú výpravu, tak isto aj dostatočný počet kvalitných interpretov. Je pravda, že nie každý baletný súbor si môže dovoliť zaradiť tento titul do repertoáru, hlavne z dôvodu kvalitatívnej pripravenosti umelcov," povedal pred prvým uvedením Bajadéry v Košiciach pred necelými dvoma rokmi riaditeľ baletu Andrii Sukhanov. Bajadéra sa ozdobou repertoáru v Košiciach stala aj vďaka renomovanému medzinárodnému realizačnému tímu, ktorý viedol jeden z najlepších svetových tanečníkov prelomu tisícročí, v súčasnosti aj celosvetovo uznávaný choreograf a režisér, Vladimir Malakhovom. Príbeh zakázanej lásky chrámovej tanečnice a bojovníka odohrávajúci sa v exotickej Indii Malakhov prvýkrát uviedol už v roku 1998 vo Viedenskej štátnej opere a neskôr v roku 2002 v Berlíne. „Košická verzia je iná. Nedisponujeme takým veľkým javiskom a veľkorysým počtom zborových tanečníkov, takže sme museli urobiť drobné úpravy v scénickej výprave aj v početnosti zboru. Toto predstavenie je napriek tomu veľkou vizuálnou pastvou pre oči diváka," hovorí Sukhanov.

Nezabudnuteľný Charlie Chaplin vo videní Ondreja Šotha vstúpil do košického divadla v októbri minulého roka. „Nápad sa zrodil pred dvoma rokmi a motiváciou bol akýsi nespravodlivý tlak, ktorý sa v súčasnosti deje v politike, v spoločnosti, proti ktorému treba obhajovať ľudské postoje a humanistické ciele, pri ktorom by sa nemalo zabúdať na chudobu. Motiváciou bol aj boj proti silnejúcemu fašizmu, aj u nás na Slovensku. Jednoducho chcem ľuďom priblížiť humánne a ľudské postoje, aby ľudia videli, že história sa opakuje a že tu bola osobnosť, ktorá mala komplikovaný život, ktorú politicky zdehonestovali FBI a médiá. Aj preto som sa rozhodol ukázať príbeh Charlieho Chaplina,“ povedal vtedy o svojom novom autorskom projekte Šoth. Ako dodal, Chaplina chcel dnešnému publiku priblížiť nielen ako geniálneho herca a filmového tvorcu, ale aj ako syna, manžela, otca - človeka, ktorý aj napriek neuveriteľnej sláve a bohatstvu, zostáva stále nohami na zemi a s pokorou a strachom spomína na časy, keď ako dieťa nemal čo jesť, prebýval na ulici a celé detstvo trpel veľkou chudobou.