Skočiť na hlavný obsah

Zomrela dlhoročná sólistka Baletu Národného divadla Košice Alica Hoppeová

S hlbokým zármutkom prijalo Národné divadlo Košice správu o úmrtí jednej z najväčších hviezd v histórii košického baletu, dlhoročnej sólistky baletu a vynikajúcej tanečnej pedagogičky, pani Alice Hoppeovej.

„Z týchto pľuzgierov majetok nevytlčiete.“ Vravievala skvelá baletka, ktorá sa narodila 25. októbra 1933 v Bratislave. Balet jej bol osudný. Ako dvojročná vypadla z okna a zlomila si pravú nohu, ktorú mala dva roky v sadre. Lekári jej odporučili cvičenie a tak ju rodičia prihlásili na balet. Nikdy to neoľutovala. Študovala u pedagogičky Elly Fuchsovej-Lehotskej v Bratislave. Ako sedemnásťročná prišla do Košíc a od roku 1950 začala v Národnom divadle Košice svoju divadelnú kariéru. Najskôr ako členka baletného zboru. Svojím talentom a húževnatosťou sa však napokon vypracovala na sólistku. Počas kariéry stvárnila veľa nádherných postáv v piatich desiatkach baletných inscenácií. Prvou hlavnou úlohou bola rola Kráľovná víl – Orgovánový kvet v Spiacej krásavici. Nasledovali ďalšie ako napr. Odília v Labuťom jazere, Tereza v Rytierskej Balade, Fontána v Čajkovského – B mole či Giselle. Úzko spolupracovala s choreografom Stanislavom Remarom. Svoju divadelnú kariéru skončila ako 42-ročná a začala pracovať ako trénerka a repetítorka. Bola zakladateľkou súkromnej baletnej školy, z ktorej vyšlo veľa budúcich baletiek. Za svoju prácu v divadle aj pri výchove talentovaných detí získala viacero ocenení a pri príležitosti 85. narodenín dostala v roku 2018 aj Cenu mesta Košice. Napriek vysokému veku bola až donedávna stále aktívna a nezabúdala ani na divadlo, ktoré bolo jej životom počas profesionálnej baletnej kariéry. Často spomínala na svoje baletné úlohy a aj na deti z baletnej školy.

Úprimnú sústrasť celej rodine a všetkým blízkym! Nikdy na Vás nezabudneme, pani Alica.

Balet Národného divadla Košice v nedeľu 28. mája s hlbokou úctou venuje pamiatke Alice Hoppeovej predstavenie nového baletu Giselle.

Posledná rozlúčka s našou drahou zosnulou bude v piatok 19. mája 2023 o 10 00 hod. v Historickej budove NDKE.