Skočiť na hlavný obsah

Medziscéna prináša premiéru tanečného divadla Teoréma

Spoločný projekt Štátneho divadla Košice a kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik Medziscéna prinesie v polovici marca premiéru tanečného divadla TEORÉMA podľa rovnomenného diela talianskeho básnika, prozaika, esejistu, scenáristu, filmového režiséra a teoretika Piera Paola Pasoliniho, ktoré s Baletom ŠDKE naštudoval režisér Andrej Sukhanov. Nová inscenácia bude mať premiéru v stredu 15. marca v Tabačke Kulturfabrik.

Pasoliniho dielo Teoréma z roku 1968 malo pôvodne formu veršovanej tragédie a až neskôr mu dal autor prozaický tvar. Film je však už takmer celý bez dialógov, pretože všetko prebieha v mysliach postáv žijúcich vo vnútornej osamelosti. Sám Pasolini označil Teorému za „semioticko-erotickú správu“, za „báseň vo forme výkriku zúfalstva“, ktorá bola rímskym súdom obvinená z obscénnosti a následne súdne prehlásená za poetické dielo.

„Predovšetkým je výzvou inscenovať akékoľvek Pasoliniho dielo v divadelnom priestore. Generácia režisérov talianskeho neorealistického filmu a ich nasledovateľov zanechala výraznú stopu v kontexte vývoja kinematografie ako takej. Neorealizmus priniesol do filmových produkcii novú poetiku intelektuálnej kinematografie, oddramatizovanie skutočnosti a hĺbkové skúmanie povahy človeka. V Teoréme osobné problémy postáv nadobúdajú univerzálny význam.“ Hovorí režisér Andrej Sukhanov, podľa ktorého aktuálnosť Pasoliniho diela tkvie v tom, že história sa cyklicky opakuje stále v iných formách. „Teoréma obsahuje veľmi výrazné sociálno-politické motívy, ale predovšetkým sa zaoberá povahou človeka. Je meditáciou o povahe človeka, pohybujúceho sa medzi realitou, duchovným ideálom a zmyslovým opojením.“ Charakterizuje Pasoliniho predlohu režisér Sukhanov.

Nová inscenácia bude podľa Sukhanova výnimočná aj spôsobom realizácie. „Je to pohybové divadlo, kde všetky postavy hrajú tanečníci. Sú zároveň aj hercami, lebo jednotlivé postavy majú aj texty. Nerád používam termín multižánrové divadlo, ale v tomto prípade táto charakteristika platí. Snažili sme sa o zvláštnu syntézu žánrov v kontexte Pasoliniho originálnej predlohy.“ Vysvetľuje Sukhanov.

O preklad Pasoliniho predlohy sa postarala Silvia Borsetti, scenár napísal Lukáš Kopas, ktorý je zároveň dramaturgom inscenácie, scénu a kostýmy navrhla Kateryna Nimchenko a hudobnú dramaturgiu mal v rukách Dmytro Nimchenko. V jednotlivých postavách sa predstavia tanečníci Baletu ŠDKE Gennaro Sorbino, Šimon Stariňák, Dalibor Fabián, Sergii Iegorov, Ervin Szelepcsényi, Vlada Shevchenko, Silvia Borsetti, Alessandra Improtta, Viktor Mikulišin, Alexander Skopintsev, Klaudia Skopintsev, Marek Šarišský, Kristína Zemanová, hosťami sú Inessa Mussa a Natália Častková.