Skočiť na hlavný obsah

MEDZISCÉNA: Pier Paolo Pasolini: TEORÉMA

Tanečné divadlo

Premiéra
Miesto predstavenia
Tabačka Kulturfabrik

„Zostarol som a keď som prekročil štyridsiatku, stratil som nádej na zmenu k lepšiemu – videl som, ako sa Taliansko stáva krajinou ovládanou hlupákmi, bez akejkoľvek budúcnosti (...).“

 

(Pier Paolo Pasolini)

 

Dielo Teoréma (1968) malo pôvodne formu veršovanej tragédie a až neskôr mu dal Pasolini prozaický tvar. Film je však už takmer celý bez dialógov, pretože všetko prebieha v mysliach postáv žijúcich vo vnútornej osamelosti – osamelosti rodiny milánskeho priemyselníka, do ktorej jedného dňa príde nečakane ohlásený záhadný hosť, ktorý všetkých členov rodiny z tejto osamelosti vyslobodí a vzápätí náhle odíde.

 

Táto filmová alegória, resp. politická metafora nadväzuje na myšlienky z Pasoliniho filmu Dravci a vrabce (1966) o prevzatí moci robotníckou triedou.

 

Sám Pasolini označil Teorému za „semioticko-erotickú správu“, za „báseň vo forme výkriku zúfalstva“, ktorá bola rímskym súdom obvinená z obscénnosti a následne súdne prehlásená za poetické dielo.

 

Balet Štátneho divadla Košice uvádza v rámci projektu Medziscéna experimentálnu tanečnú inscenáciu Pasoliniho kontroverzného diela, ktoré na Slovensku doposiaľ nebolo inscenované.

Preklad:Silvia Borsetti
Réžia:Andrej Sukhanov
Scenár a dramaturgia:Lukáš Kopas
Scéna a kostýmy:Kateryna Nimchenko
Hudobná dramaturgia a strih zvukovej stopy:Dmytro Nimchenko
Asistent réžie:Marek Šarišský
Inšpícia:Beáta Gogová, Lena Képesová

 

Hosť:Gennaro Sorbino / Šimon Stariňák / Dalibor Fabián
Paolo:Sergii Iegorov
Lucia:Inessa Mussa a.h.
Pietro:Ervín Szelepcsényi
Odetta:Vlada Shevchenko
Odetta dieťa:Natália Častková a.h.
Emilia:Silvia Borsetti / Alessandra Improtta
Angelino:Viktor Mikulišin
Spoločnosť:Šimon Stariňák, Dalibor Fabián, Gennaro Sorbino, Alexander Skopintsev, Klaudia Skopintsev, Alessandra Improta, Silvia Borsetti, Kristína Zemanová, Marek Šarišský