Skočiť na hlavný obsah

Všetci sa spolu zaslúžia o to, aby bolo predstavenie výnimočné

Vojvodkyňa z Chicaga, ďalšia z veľkých „dám“ jedného z majstrov svetovej operety Emmericha Kálmána, príde už o necelé tri týždne prvýkrát do Košíc. Opereta, niekedy označovaná aj ako jazzová, v príbehu, ale aj v hudbe prináša stret dvoch svetov – starého európskeho a nového amerického. Tieto dva svety reprezentuje nielen jedinečné spojenie klasickej operety a džezu, ale aj jednotlivé titulné postavy, v ktorých sa v obsadení novej inscenácie v alternáciách stretávajú domáci a hosťujúci sólisti. Dnes sa na novú košickú Vojvodkyňu z Chicaga pozrieme s domácim Tituszom Tóbiszom a hosťujúcim Amirom Khanom, ktorých uvidíte v postave princa Alexa Borisa.

Hoci je Vojvodkyňa z Chicaga menej slávna ako iné Kálmánove operety, skladateľ ju považoval za svoje najlepšie dielo. Titusz Tóbisz, charizmatický a oceňovaný sólista Opery ŠDKE s ním súhlasí: „Som presvedčený o tom, že je to jedna z najlepších svetových operiet. Hlavne v súčasnosti, po roku pandémie, je potrebná ako soľ. Je úžasné, že túto operetu nasadilo divadlo práve teraz, je v tejto dobe veľkým osviežením. Som presvedčený, že toto hudobne pestré, dejovo zaujímavé a aktuálne dielo diváci prijmú s otvorenou náručou. Divadlo má v tejto dobe – viac ako kedykoľvek predtým – za úlohu dať do poriadku naše duše. Som si istý, že tanečníci, herci a speváci – títo všetci sa spolu zaslúžia o to, aby bolo predstavenie naozaj výnimočné," hovorí Titusz Tóbisz“.

Rodák z Čadce Amir Khan, mladý slovenský tenorista je vyštudovaným lekárom a zároveň víťazom viacerých medzinárodných speváckych súťaží, ktorý si v posledných rokoch získava čoraz lepšie meno nielen v českom a slovenskom opernom svete. Nová opereta je jeho v jeho prípade nielen prvou spoluprácou so Štátnym divadlom Košice, ale aj prvým stretnutím s Kálmánovou hudbou. „Každá z operiet, v ktorých som doteraz účinkoval mala v sebe niečo iné – aj Netopier v Plzni aj Veselá vdova na Novej scéne. A v čom je Vojvodkyňa z Chicaga iná? Najmä v tom strete klasickej operetnej hudby s džezom. Chvíľu to bolo také vyrušujúce a človeku chvíľu trvá, kým si na to zvykne. Ale potom, keď sa do toho dostanete, je to naozaj silné, pôsobivé a vzrušujúce,“ priznáva Amir Khan.

Postava princa Borisa reprezentuje starý konzervatívny svet, ktorý sa bráni tomu novému. „Boris má rád to svoje maďarské a je hrdý na celú svoju históriu. A zrazu sa objaví Mary, ako symbol liberalizmu, symbol Ameriky. Sila lásky vytvorí napokon syntézu dvoch svetov a je to veľmi zaujímavé,“ približuje svoju rolu Amir Khan.

Pre jednu stránku je podľa Amira Khana Vojvodkyňa z Chicaga ťažšia ako tie, ktoré robil doposiaľ. „Choreograficky je to taká náročné, že musíme každý deň hodiny a hodiny skúšať a trénovať. Spievať po folklórnom čapáši, pred ním, počas neho nie je úplne jednoduché a človek musí byť maximálne koncentrovaný,“ vysvetľuje Amir Khan. Ako dodáva Titusz Tóbisz, jednoducho sa to musí vžiť. „Musíme sa naučiť šetriť sily, tam, kde sa dá, a vôbec sa nešetriť tam, kde to nie je možné. Musíme zo seba dostať na určitých miestach aj poslednú kvapku „krvi'. My budeme od tancovania určite mokrí od hlavy až po päty, ale nič krajšie si neviem predstaviť,“ zdôrazňuje Titusz Tóbisz.

Nová inscenácia Opery Štátneho divadla Košice, opereta Emmericha Kálmána Vojvodkyňa z Chicaga, sa divákom predstaví ešte pred septembrovou premiérou – na dvoch verejných generálkach 8. a 9. júla v Historickej budove ŠDKE (vstupenky TU) a 10. júla na jedinečnom open air predstavení v Kasárňach Kulturparku (vstupenky TU).