Skočiť na hlavný obsah

Georges Bizet: CARMEN - výchovný koncert

Adaptácia známej opery francúzskeho skladateľa pre školákov a ich rodičov

Premiéra
Dĺžka predstavenia
75 minút bez prestávky
Miesto predstavenia
Historická budova

Toto predstavenie je určené hlavne divákom základných, stredných škôl a pre rodičov s deťmi. Aj v tomto prípade sa komunikácia s návštevníkmi predstavenia prispôsobuje veku.

Cieľom tohto projektu je dostať mladých ľudí a deti do divadla. Spolu s deťmi prídu aj rodičia a , priznajme si, možno tiež prvýkrát v živote a opera sa im môže zapáčiť.

Opera je podľa mňa skoro najštylizovanejší druh umenia, a preto nie je ľahké všetky atribúty tejto formy hudobného divadla akceptovať. Preto veľ detí, mladých ľudí odmieta o opere čo len počuť a majú obavy. Človek má obavy z toho čo nepozná. Operu musí divák zažiť so všetkým, čo k nej patrí.

Opera Carmen je veľmi dobrý titul, ako mladým divákom priblížiť zákonitosti opery.Diváci sa dozvedia prečo sa v opere vlastne spieva, čo si v divadle, keď prídu na neznáme dielo všimnúť, aby sa zorientovali, prečo sa spieva v cudzom jazyku, čo je to ária, duet a podobne. Každá opera je v podstate o láske. Šťastnej, alebo nešťastnej, to je už na skladateľovi ako sa rozhodne, diváci sa presvedčia aký je rozdiel medzi komickou a tragickou operou, prečo sa toľko opier odohráva v Seville a niekoľko informácií aj o skladateľovi pánovi Bizetovi.

Opera Carmen dáva možnosti aj interaktívne zapojiť divákov do deja opery. Môžu vytvárať atmosféru prostredia na javisku...rotu vojakov, parákov, tanečnice španielskych tancov, návštevníkov býčich zápasov , alebo samotné býčie zápasy v slnečnj Seville.Tento spôsob interakcie, keď sa diváci ocitnú na javisku spolu so spevákmi môže v deťoch zanechať silný emočný zážitok a takýmto spôsobom si nájsť vzťah k opere.

Martin Vanek

Moderátor:Martin Vanek
Dirigent:Igor Dohovič
  
Carmen:Myroslava Havryliuk
Don Jose:Jaroslav Dvorský
Escamillo:Marek, Gurbaľ, Marián Lukáč
Miçaela:Janette Zsigová
Mercedes:Andrea Nemcová
Frasquita:Tatiana Paľovčíková-Paládiová