Skočiť na hlavný obsah

Eurípidés, Jakub Čermák & kol.: TRÓJANKY

Euripidove Trójanky. Kedy, keď nie dnes? S kým, keď nie s ukrajinskými ženami?

Premiéra
Miesto predstavenia
Tabačka Kulturfabrik

Príbehy veľkolepých hrdinov Trójskej vojny boli vytesané do pamäti, na príbehy preživších žien sa zabúda. Čo všetko skončí, keď skončí vojna. A čo začne? A čo neskončí nikdy? Mier nutne neprinesie pokoj, pokoj zbraní nutne neprinesie útechu. Hekaba stratila 50 detí, ale čo keď stratí aj to posledné? čo sa stane potom? Pomsta chutí ako ten najsladší boršč.

Postavy trójskych žien bez mužov sú predstavované ukrajinskými herečkami bez mužov, pretože sa ukázalo, že majú pre stvárnenie Trójaniek mimoriadny dar. Moderné spracovanie klasických tragédií Trójanky a Hekaba v réžii Jakuba Čermáka s ukrajinskými umelkyňami, ktoré v Česku našli dočasný azyl, sa nesústredí na súčasný vojenský konflikt, ale na obete vojny všeobecne. Predstavenie je uvádzané v ukrajinčine, s českými titulkami.

Ukrajinské herečky, ktoré vystupujú v Trójankách, sa v drvivej väčšine pred začiatkom skúšok nepoznali. Sú z rôznych kútov Ukrajiny, na skúšanie však prišli zo svojich nových domovov: okrem Prahy aj z Plzne, Viedne či Budapešti. Niektoré z nich hrali v repertoárových divadlách, iné sa venovali nezávislej scéne či divadlu pre mládež, niektoré ešte študujú, iné točili, jedna žila v Prahe už pred vojnou. Niektoré z nich vraj boršč vôbec variť nevedia.

Depresivní děti touží po penězích je nezávislé, umelecké teleso so stálou scénou v pražskej Venuši v Švehlovke. Tento umelecký gang si okrem iného dáva za úlohu reagovať na súčasné spoločenské témy, prinášať silné interpretačné prístupy, propagovať a vytvárať progresívne súčasné umenie rôznych žánrov a druhov. Projekt vznikol v produkcii umeleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, v koprodukcii so štátnou príspevkovou organizáciou Muzeum umění Olomouc (festival Dny židovské kultury Olomouc) a Johan - Centrum pro kulturní a sociální projekty (Moving Station a Mezinárodní festival Divadlo v Plzni) a za podpory kultúrneho priestoru Venuša v Švehlovke v Prahe. Projekt je podporený grantom hlavného mesta Praha, grantom pre podporu rezidencií mesta Plzne, Ministerstva kultúry ČR a Štátneho fondu kultúry.

Réžia:Jakub Čermák
Scéna a kostýmy:Pavlína Chroňáková
Choreografia:Becka McFadden
Hudba:Petra Horváthová
Produkčná a dramaturgická spolupráca:Roman Černík
Light design:Filip Obermajer


 

Hrajú: Inna Bovkun-Mishakina, Sofiia Brahina, Olena Lebanina, Marina Makovii, Daria
Novikova, Yulia Pershuta, Kateryna Polietaieva, Maryna Snarskaya, Maria Tatarynova,
Věra Timofeeva, Anastasia Vasilieva ad.