Skočiť na hlavný obsah

Ostro sledované prsia V4 aj v košickom divadle

Až do konca decembra si budete môcť v Historickej budove Štátneho divadla Košice pozrieť zaujímavú výstavu „Ostro sledované prsia vo V4“. Košice budú po Budapešti druhou zastávkou projektu českej organizácie Aliancia žien s rakovinou prsníka, ktorého cieľom je upozorniť verejnosť na dôležitosť prevencie v boji proti rakovine prsníka. Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 30. novembra o 18:30 pred premiérou tanečného predstavenia Rodná zem.

Projekt „Ostro sledované prsia“ vznikol pred štyrmi rokmi ako sprievodné podujatie 50. Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Jeho úspech inšpiroval Alianciu k tomu, aby ho zmenila na dlhodobú kampaň. Kampaň, ktorá chce viesť ženy aj mužov k zodpovednosti za svoje zdravie. „Vznik niektorých nemocí nie je možné predvídať, ani mu zabrániť. Niektoré je ale možné  odhaliť v štádiu, kedy sú dobre liečiteľné. Patrí medzi nich aj rakovina prsníka. Vďaka pravidelnému samovyšetreniu môžu ženy zaznamenať zmeny vo svojich prsníkoch a pomôcť tak diagnostikovaniu onemocnenia v rannom štádiu,“ vysvetľujú organizátori kampane.

V októbri tohto roka odštartovala Aliancia žien aj medzinárodnú verziu tejto kampane pod názvom „Ostro sledované prsia vo V4“, počas ktorej sa projekt postupne dostane do významných divadiel v Budapešti, Košiciach, Bratislave, Varšave a Ostrave. „Stovky divákov tak budú môcť denne obdivovať Prsníkovú stenu a zamyslieť sa nad dôležitosťou prevencie v boji s nádorovým ochorením prsníka. Miestne organizácie pacientov budú počas výstavy ponúkať možnosť výroby sadrových odliatkov prsníkov, ktorými sa postupne bude dopĺňať Prsníková stena. Vyvrcholením medzinárodnej kampane bude jej prezentácia na svetovej konferencii Reach to Recovery, ktorú Aliancia žien usporiada v júni budúceho roka v Prahe. Prsníkova stena sa tak stane aj symbolom podpory a spolupatričnosti zdravých žien s chorými. Patrónkou kampane Ostro sledované prsia vo V4 je herečka Chantal Poullain. Autorom výtvarnej časti projektu je Matyáš Fuchs,“ informujú organizátori výstavy.