Skočiť na hlavný obsah

MEDZISCÉNA prináša premiéru „Otočte kone! (Smrť Jozefa Chovanca)“

Druhá činoherná premiéra sezóny v Štátnom divadle Košice bude osobitá nielen textom, ale aj miestom uvedenia. V rámci projektu Medziscéna, ktorý spája Štátne divadlo Košice a kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik, uvedie Činohra ŠDKE v sobotu 19. novembra o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik premiéru inscenácie pôvodnej hry slovenského režiséra, scenáristu a herca, Jána Mikuša, OTOČTE KONE! s podtitulom Smrť Jozefa Chovanca, ktorá v rámci súťaže Dráma 2020 získala Cenu Štátneho divadla Košice. 

Postdramatická vízia s názvom Otočte kone! hovorí naliehavým jazykom o brutálnych i povrchných správach z našich nedávnych dejín. Obeťou divadelnej poézie sa stáva príbeh zavraždeného Jozefa Chovanca i výlet jedného z bývalých premiérov na operu do Drážďan. Výsek sveta z jednej letiskovej haly a spirituálny odkaz biblickej figúry sv. Pavla je svojbytným príspevkom do diskurzu súčasnej slovenskej drámy.

„Text Otočte kone! som písal v pandemickom roku, ako mnohí autori, ktorí boli doma. Musím sa priznať, že som ho napísal veľmi rýchlo – za pár dní. Možno som ho písal aj z takej recesie, že urobím taký režijný koncept, ktorý by som si rád predstavil vo veľmi veľkom divadle. A skúsil som doň napísať aj svoje audiovizuálne – filmové vízie. Ten text je vlastne konceptom mojich doterajších skúseností, ktoré som nadobudol predtým. S tým, že som chcel hovoriť o udalostiach z nedávnych dejín, ktoré sa stratili. Lebo si myslím, že dráma by mohla slúžiť aj ako akýsi archív pamäti.“ Hovorí Ján Mikuš, ktorý doposiaľ spolupracoval s viacerými českými a slovenskými kamennými divadlami. Hosťoval napríklad v známych brnenských divadlách – v HaDivadle, Divadle Husa na provázku či v Divadle Polárka. V Štátnom divadle Košice v roku 2013 inscenoval Shakespearovu komédiu Sen noci svätojánskej.

Podľa Mikuša je jeho divadelná hra textom, ktorý opúšťa javisko a začína používať moderné technológie, a to predovšetkým naživo snímané video. „Je to samozrejme trochu technicky náročné, tak verím, že sa nám to podarí – že s tým skúsime experimentovať a že diváci budú mať možno aj iný typ zážitku, než na aký boli zvyknutí.“ Dodáva Ján Mikuš.

Dramatický text je napísaný veľmi náročne a jeho autor si uvedomuje, že sa zrejme nikdy nedožije takého inscenovania, ako bol pôvodne napísaný. „Tak som si povedal, že by som si možno mal dať nejakú režijnú výzvu a mojou výzvou bolo spojiť ľudí. Nepresadzovať si svoje vízie, ale skúsiť dať dokopy ľudí, ktorých mám rád a ktorých si nesmierne vážim. A som rád, že aj Štátne divadlo Košice vymyslelo niečo podobné, že sa spojilo s alternatívnym priestorom Tabačky Kulturfabrik v rámci projektu Medziscéna. A moja inscenácia by mala byť aj o tom, že sa v nej stretnú ľudia z rôznych svetov, ktorí spolu na javisku strávia čas a prežijú nejaké emócie.“ Vysvetľuje Ján Mikuš.

Okrem hercov Činohry ŠDKE Lívie Michalčík Dujavovej, Mateja Marušina a Jakuba Kuku hosťujú v novej inscenácii Zuzana Psotková a Zuzana Burianová, ako aj člen operného zboru Peter Raši či študenti Konzervatória na Timonovej ulici Barbora Beňatinská, Šimon Širilla, Nina Štafuríková, Katarína Grohoľová, Simona Šereš, Karolína Šamajová, Šimon Kaiser, Filip Tomaščík, Juraj Štefanišin, Zoja Kamila Durkajová. Predstavenie ozvláštnia aj naživo hrajúci hudobníci z orchestra opery Eduard Plachetka, Barbara Zita Fekete, Ľubomír Kristan, Ivana Petrishak spolu s autorom hudby Patrikom Korinokom a hosťujúcou Evou Marenčinovou.