Skip to main content

Na začiatku marca aj nesmrteľný Charlie Chaplin

Poznáte komického tuláka s nezameniteľným klobúkom, paličkou a najmä chôdzou, ktorý svojimi nemými groteskami už sto rokov vyvoláva úsmevy na tvárach filmových fanúšikov? Nesmrteľný Charlie Chaplin, ktorý sa nezmazateľne zapísal do svetových dejín. Do Štátneho divadla Košice vstúpil pred vyše dvoma rokmi v autorskom tanečnom projekte choreografa a režiséra Ondreja Šotha. Ak ste ešte príbeh geniálneho herca, ale aj filmového tvorcu, spracovaný vo výnimočnom tanečnom divadle nevideli, máte príležitosť už v sobotu 2. marca v Historickej budove ŠDKE. Návštevou tohto predstavenia sa zároveň môžete medzi prvými zapojiť aj do populárnej súťaže Mesiac knihy s divadlom a vyhrať zaujímavé knižné ceny.

Charles Spencer Chaplin, bol považovaný za jedného z najuznávanejších a najvšestrannejších filmárov – geniálny komik a herec, ale tiež scenárista, hudobný skladateľ a režisér. Jeho umelecký život je inšpiráciou pre mnohých tvorcov nielen v oblasti filmu, ale i z hľadiska celého umeleckého spektra. Večný tulák, ktorý vďaka svojej húževnatosti, ale i talentu génia, zažil nesmierny úspech a slávu, ale tiež osočovanie, krivdu či prenasledovanie, ktorého sa nezbavil do konca svojho života.

 „Nápad sa zrodil pred dvoma rokmi a motiváciou bol akýsi nespravodlivý tlak, ktorý sa v súčasnosti deje v politike, v spoločnosti, proti ktorému treba obhajovať ľudské postoje a humanistické ciele, pri ktorom by sa nemalo zabúdať na chudobu. Motiváciou bol aj boj proti silnejúcemu fašizmu, aj u nás na Slovensku. Jednoducho chcem ľuďom priblížiť humánne a ľudské postoje, aby ľudia videli, že história sa opakuje a že tu bola osobnosť, ktorá mala komplikovaný život, ktorú politicky zdehonestovali FBI a médiá. Aj preto som sa rozhodol ukázať príbeh Charlieho Chaplina,“ povedal pred premiérou o svojom projekte Šoth, ktorý chce divákom Charlieho Chaplina priblížiť nielen ako geniálneho herca a filmového tvorcu, ale aj ako syna, manžela, otca - človeka, ktorý aj napriek neuveriteľnej sláve a bohatstvu, zostal stále nohami na zemi a s pokorou a strachom spomínal na časy, keď ako dieťa nemal čo jesť, prebýval na ulici a celé detstvo trpel veľkou chudobou.

Ondrej Šoth prizval ku spolupráci na tomto projekte scenáristku a dramaturgičku Zuzanu Mistríkovú, s ktorou vytvorili úspešný umelecký a tvorivý tandem v mnohých úspešných inscenáciách nielen košického baletu. Obaja sa na inscenácii podieľali aj scenáristicky. V choreografiách nechal Šoth pri detských scénach priestor Marekovi Šarišskému. Groteskné sekvencie predstavenia vytvoril mím, herec a pedagóg Juraj Benčík, ktorý sa stal počas svojej bohatej kariéry blízkym spolupracovníkom Milana Sládka a ako prvý a doteraz jediný slovenský herec získal kontrakt na pozícii clown v najväčšom a najúspešnejšom svetovom divadelnom cirkuse Cirque du Soleil. Kostýmy, ktoré sú prierezom viacerých štýlov a umeleckých období, navrhla Ľudmila Várossová, zaujímavé scénografické riešenie pripravil Juraj Fábry.