Skip to main content

Šesťdesiat sukien na Malej scéne

Vo vestibule Malej scény Štátneho divadla Košice si môžete do konca novembra čakanie pred divadelným predstavením spríjemniť pozretím zaujímavej výstavy s názvom 60 sukien mala. Kolekcia fotografií autorky Alžbety Schnürerovej predstavuje ľudový odev z raného obdobia života jednej ženy - zdedený po matke, kroje do súboru, na denné nosenie, kroj smútočný, letný či zimný. Výstavu divadlu zapožičala Štátna vedecká knižnica v Košiciach a pozrieť si ju môžete aj počas Noci divadiel v sobotu 17. novembra.

Autorka výstavy Alžbeta Schnürerová vyštudovala strednú školu úžitkového výtvarníctva a v súčasnosti je študentkou v Ateliéri fotografie na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Na vystavených fotografiách sú fascinujúce detaily strojovo vyšívaných vzorov. Ľudový odev po dlhý čas spoluvytváral našu identitu. Z generácie na generáciu sa však dlho zaužívaná reč šiat tohto druhu postupne vytráca. Podľa autorky zladiť a skombinovať farby a vzory krojov sa pre nezainteresovaného diváka môže zdať na prvý pohľad nepochopiteľným. Kombinácie jednotlivých častí ľudového odevu sa však v celku javia prirodzene.

Výstava prostredníctvom modelov staršej ženy prezentuje tradičný a dlho nemenný slovenský štýl ľudového odevu na východnom Slovensku. Zároveň poukazuje na kánon ženskej krásy v istom období. Mladá fotografka vytvára pre diváka obraz o žene s prirodzenou dedinskou náturou. Ona je typom človeka, ktorý aj v staršom veku má z oblečenia potešenie a vďaka svojej záľube v zbieraní týchto odevov sa môže popýšiť mimoriadnymi kúskami. V dnešnej dobe je to viac-menej kurióznosť.

 „Pri fotografovaní krojov v provizórnom ateliérovom prostredí sa zamýšľam nad vizuálnym poňatím módy a skúmam hranice inscenácie na hrane s dokumentom. Diptychy predstavujú prepojenie medzi inscenovanou a dokumentárnou fotografiou, medzi štylizovanosťou a spontánnosťou výrazu modelky v kroji. Práca na tomto fotografickom súbore pre mňa zároveň znamenala zúčastnenie sa na nesmrteľnosti tohto typu odievania sa,“ opísala Alžbeta Schnürerová svoju fotografickú tvorbu.