Skip to main content

Divadlo privíta premiérový Lean Summit Slovakia

Historická budova Štátneho divadla Košice bude 15. a 16. novembra patriť ďalšej premiére. Tentoraz nie divadelnej. V jedinečných priestoroch a s jedinečnými hosťami sa stretnú účastníci prvého ročníka medzinárodného podujatia Lean Summit Slovakia 2018. Pojem „lean, resp. štíhly", vznikol v 90-tych rokoch minulého storočia na MIT v Bostone, no jeho podstata vychádza z metodiky vyvinutej spoločnosťou Toyota po 2. svetovej vojne pod názvom Toyota Production System (TPS).

V roku 1990 bola prvýkrát publikovaná kniha Stroj, ktorý zmenil svet (Machine that change the world) od J. P. Womacka, D. T .Jonesa a D. Roosa. V tom čase mala Toyota približne polovičnú veľkosť oproti GM. V súčasnosti je Toyota najväčším výrobcom automobilov na svete. Uvedená kniha popísala základné princípy organizácie výroby, ktoré priniesli Toyote úspech a s troškou prikrášlenia môžeme hovoriť ako o začiatku doby Lean.

Lean pomáha organizáciám stať sa inovatívnymi a konkurencieschopnými, čo im umožňuje taktiež dlhodobo dosahovať svoju udržateľnosť na trhu. Cieľom  je vytváranie čo najväčšej hodnoty pre zákazníka pri minimalizácii zdrojov, času, energie a úsilia.

Lean je vo svete prítomný v mnohých oblastiach ako vláda, stavebníctvo, výroba, medicína, IT a iné. Na Slovensku je predovšetkým známy vo výrobných závodoch a začína prekvitať aj v sektore poskytovania služieb. Na summite bude predstavená široká škála reálnych príkladov z praxe z rôznych odvetví ako inšpirácia a odovzdanie myšlienky: „Lean ako kultúra šíriteľná do všetkých odvetví“. Na jednom mieste sa stretnú významní predstavitelia výrobného i nevýrobného sektora, špecialisti v odbore v rámci Slovenska i zahraničia, jednotlivci i skupiny, ktoré sa podieľajú na formovaní dejín Lean filozofie na Slovensku.

Uvádzací ročník Lean Summit Slovakia je výnimočný aj tým, že popri dvanástich domácich sa po prvýkrát na Slovensku objaví na jednom pódiu aj šesť medzinárodne známych osobností zo sveta Leanu a celé podujatie bude sprevádzané sériou ôsmych interaktívnych workshopov. Miesto diania je skvostné ako jeho samotný obsah, prednášajúci aj účinkujúci si môžu vychutnať jedinečnú atmosféru historického Štátneho divadla v Košiciach, pohostinnosť exkluzívnych priestorov kaviarne Slávia, ktorá bola ako secesná budova postavená už v roku v roku 1900, ako aj priestory novo zrekonštruovaných, populárnych kasární Kulturpark Košice.

Organizátorom jedinečného podujatia je Lean Institute Slovakia o.z. v spolupráci so svetoznámou, prestížnou úniou Lean Global Network, zastrešujúcou národné Lean inštitúty v rámci celého sveta.