Skočiť na hlavný obsah

V Otellovi aj skvelá Frederique Friess ako Desdemona

V najbližšej repríze opery Otello G. Verdiho sa v piatok 22. marca o 19:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice sa po prvý raz ako Desdemona predstaví vynikajúca francúzska sopranistka Fréderique Friess. Nenechajte si ujsť skvelé spojenie dvoch géniov Verdiho a Shakespeara so sólistkou, ktorá už v Košiciach excelentne stvárnila mimoriadne náročný spevácky part Ady v úspešnej inscenácii Wagnerovej opery Víly nominovanej na DOSKY a predstavila sa už aj vo Verdiho Nabuccovi ako Abigail.              

Frédérique Friess žije a pôsobí predovšetkým v Nemecku. Rodáčka zo Štrasburgu študovala na tamojšej univerzite nemeckú literatúru a filológiu a súbežne aj spev na Národnom hudobnom konzervatóriu. V štúdiách pokračovala od roku 1995 na Štátnej vysokej škole hudby a v divadle v Stuttgarte pod vedením Luisy Bosabalian, Carla Davisa a Dunji Vejzovic. Okrem toho sa v speve zdokonaľovala aj v salzburskom Mozarteu a na Konzervatóriu Giuseppe Verdiho v Miláne a absolvovala aj majstrovské kurzy v triede Reginy Resnik, Brigitte Fassbaender a Thomasa Mosera. Získala viacero ocenení. Okrem iného je víťazkou Medzinárodnej súťaže „Nové hlasy" a súťaže Gaetana Fraschiniho v Pavii, semifinalistkou slávnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli a laureátkou Piesňovej súťaže Huga Wolfa. Časopis Opernwelt ju roku 2001 zaradil medzi najlepších spevákov nastupujúcej generácie. Prvé stále angažmán získala v Štátnej opere v Hamburgu, pôsobila aj v Zemskom divadle v dolnobavorskom v Pasove. Od roku 2011 pravidelne hosťuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostrave. Hosťovala aj v operných produkciách v Paríži, Rennes, Palerme, Ríme, Benátkach a Záhrebe. Pravidelne sa venuje aj koncertnej činnosti v Nemecku, Taliansku a v Čechách.

Okrem francúzskej sopranistky v repríze inscenácie oceňovanej aj odbornou kritikou uvidíte pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha v postave Jaga aj démonického Mareka Gurbaľa a výborného Titusza Tóbisza ako Otella. V ďalších postavách sa predstavia Maksym Kutsenko ako Cassio, Zdenko Vislocký ako Roderigo, Michal Onufer ako Lodovico, Dmytro Dubrovskyy ako Montano a Viera Kállayová ako Emilia.