Skočiť na hlavný obsah

Spojenie dvoch géniov v Otellovi sa vracia po 38 rokoch

Po takmer štyroch desiatkach rokov sa 22. februára o 19:00 v novej premiére vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice opera Giuseppe Verdiho Otello. Vynikajúce spojenie dvoch géniov umeleckého sveta – Giuseppe Verdiho a Williama Shakespeara – príde do košického divadla v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta opery Viniciusa Kattaha a v réžii maďarského režiséra Viktora Nagya. Nové košické naštudovanie Otella bude v titulnej postave aj návratom tenoristu Michala Lehotského na dosky košického divadla.

Otello je považovaný za jedno z vrcholných diel Giuseppe Verdiho. Premiéru mala táto opera 5. Februára 1887 v milánskej La Scale a zaujímavosťou je, že uvedenie tohto diela prišlo až 15 rokov od uvedenia predchádzajúcej Verdiho opery Aida. 

Otello je vynikajúcim spojením dvoch géniov umeleckého sveta – Giuseppe Verdiho a Williama Shakespeara. Na javisko košického divadla sa toto dielo vracia po necelých 38 rokoch, zatiaľ jediný raz ho košické divadlo uviedlo v roku 1971 v réžii Drahomíry Bargárovej a hudobnom naštudovaní Borisa Velata. Taliansky hudobný génius Verdi v Otellovi zhodnotil vrcholnú drámu Shakespeara v romantickom hudobnom šate. Ostro rezané a vykreslené charaktery postáv sa pohybujú na pôdoryse vysoko prepracovaného libreta, ktorého dej graduje v brilantne prekomponovanej hudobnej forme. Na pozadí mocenských snažení vidíme intrigána Jaga, žiarlivého vojenského veliteľa Otella a jeho ženu Desdemonu, ktorá je Otellom za domnelú neveru uškrtená.

Naštudovanie opery má v rukách medzinárodný tím. O hudobné naštudovanie sa stará šéfdirigent Vinicius Kattah, Brazílčan trvalo pôsobiaci predovšetkým vo Viedni. Inscenačný tím z Maďarska vedie režisér Viktor Nagy, scénu navrhol Balász Horesnyi a kostýmy Erzsébet Rátkai. V postave Otella sa predstavia domáci Titusz Tóbisz a hosťujúci Michal Lehotský, ktorý sa do Košíc ako sólista vracia po dlhšej dobe. Rolu Desdemony si zahrajú Lucie Kašpárková a Janette Zsigová, postavu Jaga Marek Gurbaľ a Marián Lukáč. V ďalších úlohách diváci uvidia Jaroslava Dvorského a Maksyma Kutsenka, Antona Baculíka a Zdenka Vislockého, Michala Onufera a Apostola Milenkova, Dmytra Dubrovského a Mihály Podkopájeva. Vieru Kállayovú a Alenu Kropáčkovú, Štefana Hundžu a Martina Kovácsa.