Skočiť na hlavný obsah

Pripomíname si nedožité jubileá Lucie Holoubkovej – Ganzovej a Júliusa Regeca

V prvom decembrovom týždni si pripomíname nedožité životné jubileá dvoch významných osobností košickej opery. 2. decembra uplynulo 95 rokov od narodenia Lucie Holoubkovej - Ganzovej a 4. decembra rovnako 95 rokov od narodenia Júliusa Regeca. Obaja sa do večnosti odobrali len nedávno, Lucia Ganzová – Holoubková v januári 2019 a Július Regec v júli 2018.

Dlhoročná sólistka Opery Štátneho divadla Košice, rodáčka z Viedne sopranistka Lucia Holoubková – Ganzová získavala prvé operné skúsenosti v českých divadlách. Od roku 1956 až do roku 1981 pôsobila v košickej opere a vyučovala aj na košickom Konzervatóriu. V prvých desaťročiach existencie divadla boli jej doménou party písané pre koloratúrny a lyrický soprán a naštudovala päť desiatok postáv. Bola poslednou životnou partnerkou ďalšej výraznej opernej osobnosti Košíc, dirigenta Ladislava Holoubka.

Jeden zo zakladateľov a dlhoročný sólista opery ŠDKE Július Regec pôsobil na javisku divadla v svojom rodnom meste takmer 50 divadelných sezón od jeho vzniku v roku 1945, kedy sa na základe konkurzu stal ako 20-ročný členom vznikajúceho operného zboru. Lyrický tenorista spieval v desiatkach najznámejších operných postáv a bol jednou z najväčších osobností košického divadla v jeho histórii. V profile zverejnenom pred piatimi rokmi pri príležitosti jeho 90. narodenín ho na portáli operaslovakia.sk takto predstavila muzikologička Dita Marenčinová:

JUBILANT JÚLIUS REGEC BOL TAKMER POLSTOROČIE VO SVETLÁCH RÁMP