Skočiť na hlavný obsah

príBEH mesta

Open air koncert Opery Národného divadla Košice

Premiéra
Miesto predstavenia
Kasárne/Kulturpark

Príbeh mesta, jeho obyvateľov a prebiehajúceho času mapuje aj program koncertu. Zaznejú časti skladieb Bélu Bartóka, ktorý svoj známy Concerto for orchestra skomponoval v exile v USA krátko pred svojou smrťou a Emmericha Kálmána, ktorého „jazzová opereta“ Vojvodkyňa z Chicaga so svojimi americkými rytmami preslávila dávno predtým, ako po prvýkrát vstúpil na americkú pôdu a ktorý neskôr v Amerike po úteku pred nacizmom počas 2. svetovej vojny finančne i ľudsky pomáhal práve Bartókovi. Ďalej zaznejú piesne židovských skladateľov Arthura Chitza, Karla Švenka (obaja sú obeťami holokaustu), Paula Abrahama a Karola Elberta, ktorý v predvojnovom období pôsobil ako korepetítor a dirigent aj v košickej opere, ako aj výber z Piesní z hôr Eugena Suchoňa, ktorého významné jubileá si pripomíname v tomto roku.

Záverečným dielom bude Concerto for myself rakúskeho legendárneho klaviristu a skladateľa Friedricha Guldu (1930 – 2000), ktoré nazvali kritici po svetovej premiére v roku 1988 „vyznaním lásky klasickej hudbe“. Ako samotný názov napovedá, autor ho napísal pre seba a v nasledujúcich rokoch ho pravidelne uvádzal s veľkými orchestrami Európy na čele s Berlínskymi i Viedenskými filharmonikmi v dvojjedinej úlohe klaviristu a dirigenta. Tento netradičný koncert pre klavír a orchester je nielen „behom“ po stáročiach klasickej hudby s výraznými jazzovými elementami, ale i veľkou výzvou pre interpretov v oblasti improvizácie. Striedajú sa v ňom vážne a veselé tóny, humor aj irónia a jeho radostný záver ukazuje život, ktorý je zmysluplný a beží ďalej naprieč dejinami i napriek nim.

Sólisti: Myroslava Havryliuk, Marián Lukáč, Tatiana Paľovčíková Paládiová, Titusz Tóbisz, Martin Kovács, Janette Zsigová

Klavírny sprievod: Júlia Grejtáková

Sólo:

Ľuboš Šrámek, klavír

Matej Štubniak, kontrabas

Peter Solárik, bicie