Skočiť na hlavný obsah

Nabucco v znamení viacerých debutov

Vážení milovníci operného umenia, v stredu 28.novembra 2018 o 19:00 uvedie operný súbor Štátneho divadla Košice ďalšiu reprízu azda najznámejšej a najpopulárnejšej opery všetkých čias – Nabucco Giuseppe Verdiho. Tentoraz bude predstavenie v znamení viacerých debutov a Košičania budú mať možnosť spoznať aj nového barytonistu, ktorého v našom divadle doposiaľ nemali ešte možnosť vidieť ani počuť. Bude ním charizmatický bulharský barytonista Krum Galabov, ktorý sa nám predstaví ako Nabucco a jeho javiskovou sokyňou v úlohe Abigail bude francúzska sopranistka Fréderique Friess. Košičania ju dôverne poznajú z úspešnej inscenácie Víly (R. Wagner), nominovanej aj na Dosky, v ktorej excelentne stvárnila mimoriadne náročný spevácky part Ady. Tenorový part Ismaela zaspieva domáci Titusz Tóbisz, Fenenu mezzosopranistka Myroslava Havryliuk a v úlohe Zachariáša sa po dlhšej dobe predstaví stály hosť košickej opery Gustáv Beláček.

Predstavenie odohráme v novom hudobnom naštudovaní pod taktovkou šéfdirigenta opery pána Viniciusa Kattaha, pre ktorého je Nabucco tiež zároveň aj jeho debutom. Napriek tomu, že Nabucco od svojej premiéry v roku 2011 zaznie v stredu už po štyridsiatyôsmykrát, určite bude pre divákov zaujímavé vidieť ho opäť. Tri debuty v jeden večer sa nedejú často a mená účinkujúcich ako i osobnosť dirigenta sú zárukou kvality a atraktívnosti predstavenia.

Radi by sme Vás tiež informovali, že vedenie opery, ako i sólisti, zbor a orchester by chceli venovať toto predstavenie s veľkou úctou a pokorou pamiatke a spomienke na nedávno zosnulú dlhoročnú sólistku opery a našu emeritnú kolegyňu – pani Boženu Hanákovú.