Skočiť na hlavný obsah

Brazílske premiéry v repríze Rigoletta

Pre dvoch brazílskych umelcov bude mať repríza opery Giuseppe Verdiho Rigoletto vo štvrtok 11. októbra osobitný náboj. V postave Vojvodu z Mantovy sa v Košiciach prvýkrát predstaví mladý brazílsky tenorista Raoni Hübner. Dirigent Viniucius Kattah sa za dirigentský pult postaví prvý raz ako nový šéfdirigent Opery Štátneho divadla Košice.

Raoni Hübner sa hudbe a spevu začal venovať vo veku 9 rokov, kedy začal navštevovať „Canarinhos Boy's Choir“ v Brazílii. V roku 2013 ukončil štúdium na Royal Conservatoire of Scotland ziskom stupňa Master of Opera a v roku 2015 ukončil štúdium operného spevu na Štátnej univerzite hudby a múzických umení v nemeckom Stuttgarte v triede tenoristu Francisca Araiza. Absolvoval aj súkromné lekcie u sopranistky Eleny Filipovej vo Viedni. Zúčastnil sa niekoľkých významných koncertných turné v Brazílii a v roku 2012 debutoval aj so Škótskym komorným orchestrom, na Schleswig-Holsteinskom hudobnom festivale v Nemecku a na turné s programom Mozarteum v brazílskom São Paule. V koncertnom repertoári má najvýznamnejšie diela svetového vokálno-inštrumentálneho repertoáru. Už počas štúdií v Škótsku naštudoval viacero operných postáv, účinkoval v operných domoch v holandskom Amsterdame, v nemeckých mestách Mainz a Norimberg. V uplynulých dvoch sezónach účinkoval v dvoch premiérových tituloch vo viedenskej Staatsoper, v Gluckovej Alceste a v Prokofjevovom Hráčovi. Postavu Vojvodu z Mantovy v Rigolettovi, s ktorou bude debutovať v Košiciach, naštudoval v Taliansku pod vedením Olivera Wedera.

Dirigent Vinicius Kattah v predchádzajúcej sezóne s veľkým úspechom hudobne naštudoval v Košiciach Mozartovho Dona Giovanniho.  Rodák z brazílskeho São Paula sa v roku 2011 stal víťazom medzinárodnej dirigentskej súťaže Blue Danube International Opera Conducting Competition, v roku 2016 získal 3. miesto na 7th “Luigi Mancinelli” Opera Conductors’ International Competition. Jeho dirigentské umenie poznajú diváci a poslucháči v desiatkach operných domov a koncertných siení v USA, Južnej Amerike, Austrálii, Číne, Japonsku a mnohých krajinách Európy i Stredného Východu. V súčasnosti žije vo Viedni, kde spolupracuje s orchestrami a inštitúciami ako Vienna State Opera, Musikverein, Konzerthaus, Neue Oper Wien a pod. Je tiež hlavným hosťujúcim dirigentom Barenboim-Said Orchestra v Palestíne, od roku 2012 pôsobí i v Opere SND v Bratislave.