Skočiť na hlavný obsah

Bohéma aj so skvelým hosťom Paolom Lardizzonem

Nielen na milovníkov operného umenia čaká v repríze Pucciniho Bohémy v utorok 13. novembra o 19:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice jedinečný zážitok. V postave Rodolfa sa prvý raz v Košiciach predstaví vynikajú taliansky sólista Paolo Lardizzone. Košickí diváci tak budú mať prvý raz od čias pôsobenia Petra Dvorského vidieť a počuť v akcii tenoristu s vysokým C.

Paolo Lardizzone sa narodil v meste Militello vo Val di Catania. Štúdiu spevu sa začal venovať u Giacoma Rocchettiho, neskôr u Nazzarena Antinoriho na Akadémii Beniamina Gigliho a nakoniec študoval u Renata Brusona. V súčasnosti pôsobí v Plzni v Českej republike a v meste Camerata Picena v provincii Ancona v Taliansku. Debutoval v roku 2007 ako Manrico vo Verdiho Trubadúrovi na festivale Sforza Castle v Miláne. V roku 2008 debutoval s veľkým úspechom ako Vojvoda z Mantovy vo Verdiho Rigolettovi v réžii P. Gelminiho. Vo svojom repertoári má tiež postavy ako Macduff v Macbethovi, De Grieux v Pucciniho Manon Lescaut, ďalej postavy Maria Cavaradossiho v Tosce, Turiddu v Mascagniho Sedliackej cti, Don José v Bizetovej  Carmen a ďalšie.

V sezóne 2010/2011 debutoval ako Alfredo vo Verdiho La Traviate a ako Calaf v Pucciniho Turandot. V sezóne 2013/2014 opäť spieval postavu Alfreda z La Traviaty na Pekinskom hudobnom festivale. V Parme a Bologni si zaspieval postavu Vojvodu z Mantovy. Postavu Maria Cavaradossiho si zaspieval a v Teatro Lirico Sperimentale v Spolete. V roku 2013 účinkoval v Chorvátskom národnom divadle v Splite ako Arrigo vo Verdiho Sicílskych nešporách a v roku 2014 ako Faust v Boitovom Mefistofelovi.

V októbri 2014 a opäť v roku 2015 spieval ako Radames v monumentálnej inscenácii Verdiho Aidy v Káhirskej opere v Egypte. V decembri 2014 účinkoval ako Mario Cavaradossi v Tosce na Pucciniho festivale v Torre del Lago pri príležitosti otvorenia múzea Villa Argentina v meste Viareggio.

V roku 2014 začal Paolo Lardizzone  spolupracovať s Divadlom J. K. Tyla v Plzni, kde debutoval ako Radames v Aide. V ďalšej sezóne českých divákov nesporne zaujal svojou interpretáciou postáv Turiddu v Sedliackej cti a Cania v Komediantoch.  V roku 2015 debutoval v jednej z najnáročnejších tenorových postáv, keď spieval Edgara v rovnomenne opere Giacoma Pucciniho. Za svoj výkon bol nominovaný na prestížnu českú divadelnú cenu Thálie.

V posledných rokoch do jeho repertoáru pribudli postavy Pinkertona v Pucciniho opere Madama Butterfly,  Giasoneho v opere Luigiho Cherubiniho, Medea, Laertesa v opere Hamlet od Thomasa Ambroise, ale aj Polioneho v Belliniho Norme, v ktorej sa predstavil v krakovskej opere. Okrem Plzne účinkoval u našich západných susedov aj v Liberci, Českých Budějoviciach, už druhý rok spolupracuje aj so Štátnou operou v Banskej Bystrici. V blízkej budúcnosti sa črtá jeho spolupráca s Jekaterinburským štátnym akademickým divadlom opery a baletu v Rusku, kde bude debutovať ako Calaf v Pucciniho Turandotovi. Debut ho čaká aj v Poľskom národnom divadle vo Varšave v postave Pinkertona v Madama Butterfly.