Skočiť na hlavný obsah

Ondrej Šoth

Miesto narodenia: Bardejov

Vzdelanie: Konzervatórium Košice, klasický tanec

Pedagógovia: Andrej Halász , Csaba Szekeresz, Marilena Halaszova, B.Kovačová, Anna Dlhopolcová

1975 – 1979  Vysoká škola múzických umení v Bratislave, choreografia a réžia tanca

 Pedagógovia: Marilena Halaszova, prof. Štefan Nosáľ , Dagmar Hubova , Dorothea Tóthova

1979 – 1983 Titul: Mgr. art. Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Hudobná fakulta

 2009 - Titul: ArtD.

Profesionálne skúsenosti

  • Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR
  • choreograf VUS ZVO Tábor , ČR
  • choreograf Národní divadlo Praha, ČR
  • choreograf Laterna Magika, ČR
  • pedagóg  DF VŠMU
  • choreograf  Slovenské národné divadlo Bratislava
  • šéf tanca  Slovenský ľudový umelecký kolektív
  •  pedagóg  Vysoká škola múzických umení
  • pedagóg AMU Praha, katedra Ctibora Turbu, ČR
  • pedagóg Konzervatórium Praha, ČR
  • choreograf  Arts concerts Mníchov, SRN
  • choreograf a šéf baletu  Mestské divadlo Ústí nad Labem, ČR
  • choreograf  Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR
  • choreograf  a šéf baletu  Štátne divadlo Košice
  • choreograf  Slovenské národné divadlo Bratislava
  • generálny riaditeľ Slovenské národné divadlo Bratislava

Choreografická činnosť

  • Štátne divadlo Košice - 1983 - C. Orff: Carmina burana
  • Pražský komorní balet P. Šmoka - 1984 - Szelepcsényi: Tri horehronské
  • Národní divadlo Praha, Laterna Magika - 1985 - V. Godár: Orbis Pictus
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - 1988 - G. Verdi: Requiem
  • Národní divadlo Praha - 1989 - C. Orff: Carmina burana
  • Slovenské národné divadlo  Bratislava - 1990 - M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - 1992 - F. Kafka: Svetlo v tme
  • Pražský komorní balet P. Šmoka - 1994 - C. Orff: Carmina burana
  • Pražský komorní balet P. Šmoka - 1995 - V. Godár: Sonáta pre husle a klavír
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem - G. Verdi: Requiem
  • SRN – open air opera, Mníchov - C. Orff: Carmina burana
  • P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia + turné: Viedeň, Salzburg, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Štrasburg, Düsseldorf, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Madrid, Barcelona 1996 P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem - 1997 - R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem - 1998 - G. Mahler: Pieseň o mŕtvych deťoch
  • Rakúsko – Salzburg Ezio: Baroková opera – Divadlo Bayreuth - 1999 - C. Orff: Carmina burana
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - G. Verdi: Requiem
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - G. Mahler: Adagietto
  • Štátne divadlo Košice - 2000 - G. Kancheli: Svetlý žiaľ
  • Štátne divadlo Košice - 2008 - R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen
  • Štátne divadlo Košice - Ateliér
  • Štátne divadlo Košice - P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia
  • Štátne divadlo Košice - G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil
  • Štátne divadlo Košice - M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť II
  • Štátne divadlo Košice - G. F. Händel, W. A. Mozart, G. Rossini, P. Mascagni, F. M. Bartholdy: Stmívaníčko
  • Štátne divadlo Košice - M. Ravel: Bolero
  • Štátne divadlo Košice - A. de Saint-Exupéry ,Michal Pavlíček: Malý princ
  • Štátne divadlo Košice - S. V. Rachmaninov: Memories for Šmok
  • Štátne divadlo Košice - E I. Stravinskij: Svätenie jari
  • Štátne divadlo Košice - C. Orff: Carmina burana
  • Štátne divadlo Košice - P. I. Čajkovskij: Labutie jazero ,Ondrej Šoth, Marilena a Andrej Halaszovci,
  • Štátne divadlo Košice - W. Shakespeare: Rómeo a Júlia
  • Štátne divadlo Košice - P. I. Čajkovskij: Luskáčik
  • Štátne divadlo Košice - O. Šoth: Svadba podľa Figara (Mozarta)
  • Štátne divadlo Košice - M. Kocáb: Odysseus
  • Štátne divadlo Košice - R. Wagner, TATAKU, KODO: Tristan a Izolda
  • Štátne divadlo Košice - A. Ch. Adam: Giselle – Juraj Kubanka, Ondrej Šoth
  • Štátne divadlo Košice - M. Novinski: M. R. Štefánik
  • Štátne divadlo Košice - Juraj Kubánka ,Ondrej Šoth ,Maxim Sklyar,
  • Štátne divadlo Košice - Jánošík - ĽH Železiar,Juraj Kubanka ,Ondrej Šoth,Maksym Sklyar,
  • Štátne divadlo Košice - CH.Adam, Juraj Kubanka ,Ondrej Šoth, Giselle
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - S.Exupery,  M.Pavliček: Malý princ
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - M.Kocab, Odysseus
  • Opera Krakow - Rachmaninov, Bizet, Sčedrin-  Carmen
  • Štátne divadlo Košice - Harvan, Šoth - Doktor Jajboli ,Maksym Sklyar
  • Štátne divadlo Košice - Spiaca krásavica P.I.Čajkovskij Michael Novikov Ondrej Šoth
  • Štátne divadlo Košice - Rigolleto
  • Choreografia Tokyo - Medea - choreografia, režisér Lupa
  • Štátne divadlo Košice -  Sandor Márai - balet EHMK2013
  • Štátne divadlo Košice - 2014 - Nočná skúška - Juraj Kubanka,Ondrej Šoth
  • Štátne divadlo Košice - 2015 - Thomas Mann: Smrť v Benátkach
  • Balet divadla Plzeň - Thomas Mann: Smrť v Benátkach  
  • Štátne divadlo Košice - 2016 - Charles Chaplin - Ondrej Soth ,Marek Šarišský
  • Štátne divadlo Košice - 2017 - Denník Anny Frankovej
  • Štátne divadlo Košice - 2017 - Hamlet, Nelson Perez, Maksym Sklyar, Ondrej Šoth

Pedagogická činnosť

  • Festival pohybového divadla Sumperk v ročníku E.Schorma
  • pedagóg Famu Praha,
  • DAMU Praha, pedagóg DF,
  • Vysoká škola múzických umení Bratislava
  • Akadémie múzických umení Praha
  • katedra C. Turbu Konzervatórium Praha
  • Vysoká škola herecká, Kráľovské konzervatórium Krakow, Poľsko
  • Akadémia umenia Liège, Belgicko
  • Paríž, Francúzsko
  • Konzervatórium Košice
  • Technická univerzita Košice, Katedra umenia
  • Istanbul Univerzita Umenia
  • Osaka univerzita tanečného umenia 1988
  • Čína ,Peking ,Shanghaj univerzita pedagogické stáže, 1981
  • Praha – Medzinárodný kurz pantomímy L. Fialku, 1981
  • Paríž – Medzinárodný kurz pantomímy M. Marceau, Francúzsko, 1986
  • Čína Peking,Sanghaj 1987
  • India – Bharathanathyam ,Kathakali,Manipur 1988
  • Japonsko – Tokio, Osaka 1990
  • USA – Durham ,ADF Festival North Caroline 1991
  • Francúzsko – Festival Pay d L est,Paríž, Avignon,
  • Marseille

Divadelná spolupráca

  • Nová scéna Bratislava - 1981 - K. Čapek: Zo života hmyzu
  • Divadlo Jonáša Záborského Prešov - 1984 - J. B. Thomas: Charleyho teta (r: V. Benko)
  • Slovenské národné divadlo Bratislava- 1985 - A. P. Čechov: Tri sestry (r: Ľ. Vajdička)
  • Divadlo SNP Martin - 1986 - F. Švantner: Nevesta hôľ (r. R. Polák)
  • Slovenské národné divadlo - Euripidés: Médeia (r: Ľ. Vajdička)
  • Divadlo SNP Martin - Thyl: Eulenspiegel (r. R. Polák)
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - W. Shakespeare: Richard III. (r. M. Pietor)
  • Laterna Magika - 1987 - M. Kocáb: Odysseus (J. Kučera, E. Schorm)
  • Komorná opera Bratislava - Maniere Teatrali (r. J. Bednárik)
  • DRAK Hradec Králové - 1988 - Cavevala (r. J. Krofta)
  • Divadlo A. Bagara Nitra - A. Jarry: Kráľ Ubu (r. J. Bednárik)
  • Národní divadlo Praha - 1991 - Výlety p. Broučka na měsíc (r. L. Štross)
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - 1992 - W. Shakespeare: Romeo a Júlia (r. R. Polák)
  • Slovenské národné divadlo Bratislava - G. Verdi: La traviata (r. M. Chudovský)
  • Divadlo KORZO Bratislava - 1995 - Kazimír a Karolína (r. J. Nvota)
  • Divadlo Na zábradlí Praha - J. Kraus: Nahniličko
  • Divadlo Rubín Praha - J. Topol: Hodina lásky (r. O. Pavelka)  
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem - E. Kálmán: Čardášová princezná
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem - 1996 - B. Smetana: Tajemství
  • Mestské divadlo Ústí nad Labem - 2003 - G. Verdi: Maškarný bál (réžia opery)
  • Štátne divadlo Košice - 2004 - B. Smetana: Predaná nevesta (r: B. Hončarivová)
  • Štátne divadlo Košice - 2005 - L. Minkus: Don Quijote
  • Štátne divadlo Košice - 2007 - J. B. Thomas: Charleyho teta (r: M. Kákoš)
  • Štátne divadlo Košice - 2008 - Ch. Gounod: Faust a Margaréta (r: Z. Troška)
  • Divadlo SNP - 2009 - Martin Mrozek: Tango  (r. R. Ballek) 
  • G. Donizetti: Lucia di Lammermoor (r: M. Chudovský)
  • Štátne divadlo Košice - 2009 - P. I. Čajkovskij: Onegin (r: O. Kapanina)

 

 

 

Filmová spolupráca

– J. Jakubisko: Perinbaba 1987

 – P. Weigl: Romeo a Julie na vsi (filmová opera) 1994

– P. Monie: Gitanes – Francúzsko 1994,

- Slovenská televízia -  Chudobných rodičov syn

 

 

Ocenenia

1986 Cena Československého sväzu dramatických umelcu predstavenie Odysseus

1986 Cena českého ministra kultúry za réžiu a choreografiu V.Godara Orbis Pictus

1987 Výročná cena Literárneho fondu za choreografiu a reziu G.Verdi Requiem

1990 Výročná cena Literárneho fondu za choreografiu a réžiu Zvláštna radosť žiť

1992 Cena Literárneho fondu za Réžiu Franz Kafka Svetlo v tme

1992 – Hlavná cena Československej tanečnej tvorby za choreografiu a réžiu inscenácie F. Kafku Svetlo v tme

2003 – Cena Slovenského literárneho fondu za predstavenia Zvláštna radosť žiť II

2005 – Cena World Ballet Stars

2005 – Cena World Ballet Stars – Choreography

2006 – Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadla Malý Princ

2007  - Výročná cena za réžiu a choreografiu Svadba podľa Figara

2007 – DOSKY 2006/2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta) Cenu za najlepšiu inscenáciu Svadba podľa Figara(Mozarta)

2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za významný príspevok k zviditeľneniu tanečného umenia v SR

2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta)

2009 Výročná cena Literárneho fondu za Tristan a Isolda

2010 – Krištáľové krídlo v oblasti divadla a audiovizuálneho umenia za multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik

2010 Výročná cena Literárneho Fondu za choreografiu a réžiu M.R. Štefánik

 2011-cena Humanitas F.Martinenga

2011-cena Kenetha A.Pushkin

2013- Výročná cena Literárneho Fondu Spiaca krásavica

2014- Výročná cena Literárneho Fondu Smrť v Benátkach

2015- Výročná cena Literárneho Fondu Nočná skúška

2017-Cena Primátora mesta Košíc

2017 Dosky Cena za mimoriadny počin v tanečnom divadle Anna Frankova

2017 Výročná cena Literárneho Fondu za Choreografiu a réžiu Charles Chaplin a Denník Anny Frankovej