Skočiť na hlavný obsah

Maksym Sklyar

30. október 1979, Zaysan, Kazachstan

Vzdelanie a pedagógovia: 

  • Konzervatórium Alma Ata, Kazachstan (1989-1992)
  • Konzervatórium Kyjev, Ukrajina (1992-1998, pedagógovia: I. F. Golovčuk, V. K. Avramenko, D. R. Kliavin

Pracovné skúsenosti:

  • Národná opera Ukrajiny, Kyjev (1998-2000)
  • Štátne divadlo Košice (od 2000) - sólista baletu
  • Slovenské národné divadlo Bratislava (2010-2012) - prvý sólista

Tanečné role:

  • Onegin - Lenský
  • Luskáčik - Princ
  • Bajadéra - Zlatý božik
  • Romeo a Júlia - Romeo, Benvolio
  • Labutie jazero - Rotbart
  • Memories for Šmok
  • Vták Ohnivák
  • Ateliér - Uspavánka pre malých vojakov - Brat
  • Adagietto
  • Stmívaníčko
  • Svadba podľa Figara (Mozarta) - Figaro
  • Malý princ - Malý princ, Líška
  • Don Quijote - Basilio
  • Márna Opatrnosť - Collen
  • Giselle - Albert, Hilarion, Pas de deux
  • Carmen - Don José
  • Requiem - Muž
  • Carmina Burana - Muž
  • Zvláštna radosť žiť II - Láska
  • Malý princ - Malý princ,Liška
  • Svadba podľa Figara - Mozart
  • Odysseus - Odysseus, Plavec
  • M. R. Štefánik - M.R.Štefánik
  • Tristan a Izolda - Tristan,Melot
  • Zvonár u Matky Božej - Quasimodo
  • Spiaca krásavica
  • Bajadéra
  • Hamlet
  • Spartakus - Crassus
  • Smrť v Benátkach - Gustav von Aschenbach
  • Anna Karenina - Alexej Karenin
  • Jánošík - Gróf Ugronovič
  • Sándor Márai - Sándor Márai (tanečník)
  • Denník Anny Frankovej - Pán van Daan
  • Rodná zem - Otec
  • Charlie Chaplin - Charlie Chaplin
  • M. R. Štefánik - M. R, Štefánik
  • Milada Horáková - E. Beneš

Choreografická tvorba:

  • Ateliér - choreografia "STYX"
  • Jánošík, Hamlet, M. R. Štefánik - spolupracujúci choreograf Ondreja Šotha
  • G. Verdi: Trubadúr
  • W. A. Mozart: Čarovná flauta

Ocenenia

  • 2004 – Medzinárodná súťaž Sergeja Lyfara – diplom a II. miesto v kategórii – choreograf
  • 2006 - Medzinárodná súťaž Sergeja Lyfara – diplom v kategórii choreograf
  • 2006 - Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadla za postavu Rotbarta v balete Labutie jazero,za postavu Benvolio v balete Rómeo a Julia a za postavu Colasa v balete Zle strážene dievča
  • 2017 - Prémia Literárneho fondu v oblasti divadla za postavu Charlieho Chaplina v rovnomennej inscenácii a postavu Van Daana v baletnej inscenácii Denník Anny Frankovej
  • 2018 - Prémia Literárneho fondu v oblasti divadla za choreografiu v tanečnej inscenácii Hamlet

Jazykové znalosti: ruský jazyk, anglický jazyk - začiatočník