Skočiť na hlavný obsah

Zomrel významný teatrológ, autor výnimočnej monografie o histórii divadelníctva v Košiciach, Tibor Ferko

Národné divadlo Košice prijalo s hlbokým zármutkom správu o úmrtí Tibora Ferka, dlhoročného košického novinára, teatrológa, spisovateľa, divadelného a televízneho dramaturga, ktorý nás navždy opustil 17. februára vo veku nedožitých 92 rokov.

Košický rodák absolvoval štúdium teatrológie na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, aby sa na celý život upísal nielen divadlu, ale aj slovu. Zo známych normalizačných dôvodov vystriedal po roku 1969 viaceré robotnícke povolania. K milovanému divadlu sa vrátil v roku 1976 ako dramaturg činohry vtedajšieho Štátneho divadla Košice. V rokoch 1990 až 2000 pôsobil ako zahraničný spravodajca denníka Národná obroda v Budapešti, neskôr bol zástupcom šéfredaktora denníka Slovenský východ, vedúcim redaktorom Sme na východe – prílohy denníka Sme, šéfredaktorom dvojtýždenníka Euroreport.

Ani turbulentné roky v osobnom živote ho neodradili od písania. Na svojom konte má romány Občan O(t)o, Pokušenie starého kocúra, Lásky hra osudná, Keď chameleón nemá nohy. Je tiež autorom početných dramatických textov a televíznych scenárov, prekladal z češtiny, ruštiny a maďarčiny. Celoživotnou láskou Tibora Ferka bolo nepochybne divadlo a práve divadlu vzdal najväčší hold vzdal svojou jedinečnou monografiou DIVADELNÉ LETOPISY MESTA CASSA, CASCHAU, KASSA, KOŠICE, 1557 – 1945 V SÚVISLOSTIACH DEJÍN. Prvým syntetickým dejinám divadla v meste Košice, ktoré „vtesnal“ do úctyhodných 870 strán textu, udelila jedno z ocenení aj medzinárodná porota súťaže Ceny Egona Erwina Kischa za diela literatúry faktu, vydané v roku 2013. O rok neskôr bol ocenený aj Cenou primátora mesta Košice.

Národné divadlo Košice vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a pozostalým.