Skočiť na hlavný obsah

Národné divadlo Košice sa vracia na historickú križovatku kultúrnych tradícií Európy

Generálny riaditeľ Andrej Šoth privítal 31. júla na pôde Národného divadla Košice riaditeľa Zakarpatského akademického hudobno-dramatického divadla z Užhorodu Rudolpha Dzurynetsa.

 

Divadelní riaditelia hovorili o aktuálnom fungovaní oboch inštitúcií, ale aj o vplyve pretrvávajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine na kultúrny život národa tejto krajiny. Dohodli sa na vzájomnej podpore a umeleckej spolupráci súborov činohry, opery a baletu.

Národné divadlo Košice pokračuje v koncepcii medzinárodnej spolupráce s krajinami ako Poľsko, Maďarsko, Česka republika, Ukrajina a ďalšie v kontexte podpory európskej kultúry.

Národné divadlo Košice od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine poskytlo pomoc a podporilo vyše 1.600 pracovníkov kultúry z Ukrajiny, ktorí sa ocitli v núdzi. Divadlo sa podieľalo na evakuácii ukrajinských deti z mesta Kharkiv a poskytlo im prvú pomoc na území Slovenskej republiky. Na znak solidarity Národné divadlo Košice zorganizovalo aj množstvo kultúrnych podujatí na podporu ukrajinskej kultúry - Benefičný koncert pre Ukrajinu v Dóme Sv. Alžbety, predstavenie Milada Horáková pre ukrajinských utečencov a presídlencov za účasti prezidentky SR Zuzany Čaputovej, realizácia projektu Dance for Three v spolupráci so sólistami Baletu Ukrajinského národného divadla (Kyjiv), realizácia interaktívneho projektu Malá scénička, ktorý bol primárne určený ukrajinským deťom, ktoré museli utiecť zo svojich domovov pred hrôzami vojny a mnoho ďalších  aktivít. Okrem samostatných projektov Národného divadla Košice, hosťovali v historickej budove košického divadla aj Balet Národného divadla Ukrajiny (Kyjiv) a Kharkivskeho divadla (Kharkiv).