Skočiť na hlavný obsah

Divadelní bežci to na maratóne dali

Hoci neskončili medzi najlepšími, Medzinárodný maratón mieru si užili rovnako ako tisíce ďalších na trati, aj pri nej. Desiatka reprezentantov Štátneho divadla Košice, dve štafety a dvaja polmaratónci, to v nedeľu v chlade a vetre dala. Ako svorne tvrdia, bol to úžasný zážitok.

„Keď človeku nejde o čas, tak si to dokonale užije. Tú atmosféru, ľudí okolo trate,“ povedal po maratóne herec Andrej Palko. Keďže sa mu nepodarilo dostať včas na štart, rozbiehal svoju štafetu s niekoľkominútovým meškaním a napokon dlho bežal sám mimo úvodného davu. A užíval si to. „Ľudia okolo boli skvelí, mal som čas porozdávať im naše divadelné prekvapenie, aj prehodiť dve tri slová,“ dodal Palko, ktorý sa v jednom úseku dokonca pár desiatok metrov vrátil. Dal jednému z fanúšikov mobil a poprosil ho, aby ho odfotil aj s panorámou Jakabovho paláca.

Generálny riaditeľ Igor Dohovič priznal, že v jednej chvíli uvažoval aj nad tým, že svoj polmaratón  vzdá. „Na pätnástom kilometri prišla veľká kríza a neopúšťala ma. Ale ľudia okolo trate mi dodávali sily a navyše ma v cieli čakal môj malý syn a toho som určite nechcel sklamať,“ priznal Dohovič, ktorý v záverečných kilometroch striedal chôdzu s poklusom a napokon bol s časom okolo 2:30 spokojný. Na trati bol neprehliadnuteľný, hoci tzv. beachflag s logom divadla mu vo vetre uberal sily a dirigentský frak po niekoľkých kilometroch zhodil.

Aj ďalší členovia štafiet po dobehnutí priznali, že atmosféra maratónu je úžasná. Herečka Táňa Poláková si užívala povzbudzovanie známych aj neznámych, ktorí ju na trati spoznávali. Zbormajster Lukáš Kozubík síce pravidelne beháva, ale ako priznal, súťažné a hromadné behy zatiaľ neabsolvoval. Až teraz v drese divadla. „Tá atmosféra je naozaj skvelá. Bežalo sa mi super,“ dodal Kozubík. Obdiv si zaslúžia aj ďalší, ktorí sa odhodlali reprezentovať divadlo napriek tomu, že sa behu pravidelne alebo vôbec nevenujú. Ako hornista Lukáš Mráz z orchestra, altistka Barbara Mrázová z operného zboru či priatelia divadla Jana Duhaňová, Veronika Rudíková či Martin Šeršeň. Určite aj šéf skupiny druhých huslí Koloman Várady, ktorí sa pridal na poslednú chvíľu a zabehol polovičný polmaratón. Pri čakaní na posledných členov štafety a zaslúžené medaily všetci potvrdili, že ísť behať pod značkou Štátneho divadla Košice bolo výborné. Veria, že o rok už bude divadelný tím omnoho početnejší.

„V mene všetkých nás chcem určite poďakovať tým, ktorí nás pri premiére Štátneho divadla Košice na košickom maratóne povzbudzovali. Verím, že sme mnohých potešili našim darčekom v podobe poukážky na nákup dvoch vstupeniek do divadla za cenu jednej. A nielen im  chcem pripomenúť: Sezóna 2019/2020 už beží – cieľ je v divadle!,“ dodal generálny riaditeľ divadla Igor Dohovič.