Skočiť na hlavný obsah

Bratislava rozpohybuje aj Košice - na turné cestuje aj tanečný súbor úspešného Tona Lachkého

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe poputuje z hlavného mesta do Trnavy, Žiliny, Banskej Bystrice a Košíc. Medzi predstavenia hlavného festivalového programu, ktoré uvidia diváci v rámci turné, patrí dielo úspešného Slováka Antona Lachkého The Others.

Inscenácia belgického súboru The Anton Lachky Company The Others patrí medzi najvýraznejšie a najoceňovanejšie počiny slovenského choreografa Antona Lachkého, ktorý žije a tvorí v Bruseli. Dielo bolo vyhlásené za najlepšiu tanečnú inscenáciu Prix Maeterlinck de la Critique 2022, získalo tiež Cenu ministra vzdelávania a ocenenie Coup De Foudre De La Presse.

Tanečná inscenácia The Others (Tí druhí) rozpráva príbeh o štyroch ľuďoch, ktorí žijú sami v čudne izolovanom svete. Tento svet je vyrobený z plastu a obklopený nepreniknuteľnými, priesvitnými obrazovkami. Aby sa oslobodili od smútku a nudy, tancujú a hľadajú cestu, ako by mohli opäť žasnúť nad životom, prírodou a svetom.

V inscenácii tvorcovia vyzývajú ľudí k láske k planéte a zmene životného štýlu s cieľom zachrániť prírodu a Zem. Vzhľadom na environmentálnu tému súbor ponúka školským skupinám aj vzdelávací balík s informáciami a praktickými cvičeniami, ktoré majú umožniť učiteľom a učiteľkám sprostredkovať ekologickú problematiku hravou a tvorivou formou.

The Anton Lachky Company vystúpi po Bratislave (16. a 17. 10. v DPOH) aj v Malom Berlíne v Trnave (18. 10.), dvakrát v banskobystrickom Divadle Štúdio tanca (19.10.) a v Historickej budove Národného divadla Košice (21. 10.) v rámci projektu spolupráce Národného divadla Košice a Tabačky Kulturfabrik – MEDZISCÉNA.

"Som rád, že Košičania po prvý krát uvidia jeden z titulov programu festivalu Bratislava v pohybe práve na scéne Národného divadla Košice. Osobitne ma teší, že ide o súčasný tanec, ktorý komunikuje aj s mladším publikom a venuje sa aktuálnej téme klimatickej krízy. Hosťovanie súboru Anton Lachky Company je výsledkom tímovej spolupráce Národného divadla Košice a Tabačky Kulturfabrik pod hlavičkou MEDZISCÉNA," povedal Andrej Šoth, generálny riaditeľ NDKE

Turné Anton Lachky Company na Slovensku organizuje Asociácia Bratislava v pohybe v spolupráci s kultúrnym centrom Malý Berlín a s finančnou podporou Nadácie SPP.

TLAČOVÁ SPRÁVA (na stiahnutie vo formáte pdf)