Skočiť na hlavný obsah

Shafferov Amadeus prvou premiérou v novej sezóne

Už v polovici septembra uvedie Národné divadlo Košice prvú premiéru novej divadelnej sezóny 2023/2024. Činohra NDKE pripravuje inscenáciu slávnej hry anglického dramatika Petra Shaffera AMADEUS, ktorá sa stala predlohou ešte slávnejšieho rovnomenného filmu českého režiséra Miloša Formana.  Nová činoherná inscenácia, ktorá bude mať premiéru v sobotu 16. septembra v Historickej budove NDKE, priniesla aj návrat známeho slovenského režiséra Štefana Korenčiho do košického divadla po trinástich rokoch.  

Hneď po smrti geniálneho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta začali, ako to býva, vznikať legendy, ktoré postupom času nadobúdali podobu senzačnosti. Ich bulvárny charakter nachádzal živnú pôdu v opare tajomstva, ktoré sa vždy rozprestiera nad záhadnou a nečakanou smrťou. V nemeckých novinách Musikalisches Wochenblatt vyšiel po Mozartovej smrti nekrológ, v ktorom stálo aj toto: „Keďže bolo jeho telo po smrti opuchnuté, hovorí sa, že bol otrávený.“ Aj Mozartov prvý životopisec, český profesor František Xaver Němeček, sa odvolával na údajné vyjadrenia Mozartových priateľov i jeho manželky Constanze, ktorá vraj tvrdila, že Mozart raz hovoril o smrti a povedal, že „Rekviem píše pre seba. V očiach mal slzy. Cítim, že tu už dlho nebudem, pokračoval, pretože mi iste podali jed. Nemôžem sa tej myšlienky zbaviť!“ Na túto legendu, mimochodom prvýkrát umelecky stvárnenú Alexandrom Sergejevičom Puškinom v poetickej dráme Mozart a Salieri (1830) a neskôr prenesenej do rovnomennej opery Nikolaja Andrejeviča Rimskeho-Korsakova (1879), nadväzuje anglický dramatik Peter Shaffer v hre Amadeus. Na vzťahu Mozarta a skladateľa Salieriho demonštruje večné otázky stretu génia a menej úspešného tvorcu. Ten v tieni Mozartovej slávy prežíva muky z nenaplnenia svojich ambícií. Hra nie je historickým dokumentom. Na pozadí reálnych postáv a faktov autor kompozične rozohráva fiktívne vzťahy hlavných protagonistov. Umelecká licencia umožňuje Shafferovi dramaticky účinne zobraziť umelecký a ľudský osud jedného z najväčších géniov hudby. Na takto ukotvenom príbehu dramatik poukazuje na komplexy a nenávisť, ktoré spôsobujú utrpenie iným, a ktoré sa v konečnom dôsledku obrátia proti ich menejcennosti. Divadelná hra bola sfilmovaná Milošom Formanom a predstavuje jeden z vrcholovej historického dobového filmu vo svete.

Scénu pre novú inscenáciu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Silvia Korenči Zubajová. Dramaturgom predstavenia je Peter Himič a známe Mozartove melódie do inscenácie upravil Miroslav Nemec.

V titulných postavách hudobných rivalov diváci uvidia Ivana Krúpu ako Antona Salieriho a Tomáša Dira ako Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho manželku Constanze Weber hrá Lívia Michalčík Dujavová. Okrem nich sa predstavia Michal Soltész ako Barón vo Swieten, Martin Stolár ako Jozef II., Alena Ďuránová a Henrieta Kecerová ako Chýrničky (Klebetnice) a Róbert Šudík v postave Salieriho sluhu Ignáca Greybiga.