Skočiť na hlavný obsah

Muži to roztočili aj v Báčskom Petrovci

Potlesk a nadšené výkriky, najmä ženskej časti publika, sprevádzali aj 171. reprízu  inscenácie Všetko o mužoch. Šuďo (Róbert Šudík), Mišo (Michal Soltész) a Rado (Radovan Hudec) to parádne roztočili aj v Báčskom Petrovci v Srbsku. Záverečný striptíz nedospel ani u dolnozemských Slovákov do úplného konca, možno sa ho fanúšičky dočkajú pri ďalšej repríze v sobotu 19. októbra. Ktovie?

Zaplnené hľadisko Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci vyprevádzalo aktérov komédie Mira Gavrana búrlivým potleskom. Činohra Štátneho divadla Košice hosťovala v Srbsku už po niekoľký krát v rámci programu festivalu Petrovecké dni divadelné. Jeho 24. ročník mal bohatý program a veľké zastúpenie divadiel zo Slovenska. Okrem košického divadla sa počas šiestich dní predstavili aj Slovenské komorné divadlo z Martina, Spišské divadlo zo Spišskej Novej Vsi, Divadlo Actores z Rožňavy a divadlo Akadémie umenia z Banskej Bystrice.    

„Cieľom festivalu je prezentovať činnosť profesionálnych divadelníkov, ktorí pochádzajú z Báčskeho Petrovca, Kulpína a ďalších slovenských obcí vo Vojvodine a pôsobia v profesionálnych divadlách či už v Srbsku alebo na Slovensku, napríklad aj v takých veľkých ako je Štátne divadlo Košice,“ hovorí riaditeľka SVD v Báčskom Petrovci Viera Krstovská. A tak to bolo aj v tomto roku. Inscenáciu Všetko o mužoch režíroval pred necelými 13 rokmi Dušan Bajin pochádzajúci z Báčskej Palanky, Akadémia umenia sa prestavila z inscenáciou Opití v réžii Ľuboslava Majeru pochádzajúceho z Báčskeho Petrovca a spišskonovoveské divadlo uviedlo inscenáciu Hrdinovia v réžii rodáka z Kulpína Michala Babiaka.

Profesionálne Slovenské vojvodinské divadlo oslávilo v minulom roku 15. výročie založenia. Vzniklo na základe vyše 150 rokov trvajúcej tradície slovenského ochotníckeho divadla v Srbsku. „Ochotnícke divadlá fungujú takmer v každej obci, v ktorej žije slovenská komunita. Majú svoje vlastné festivaly, dokonca existuje aj festival hier dolnozemských slovenských autorov. Dlhodobo sú úspešné aj v rámci celosrbských divadelných prehliadok amatérskych divadiel,“ dodáva Krstovská. Divadlo v Báčskom Petrovci má len troch zamestnancov a na každú novú premiéru, spravidla jednu ročne, si najíma realizačný tím aj hercov aj technikov. „Snažíme sa oslovovať profesionálnych režisérov zo Slovenska respektíve našich rodákov, ktorí v divadlách na Slovensku pôsobia. Všetko závisí od financií. Hercov zväčša hľadáme medzi ochotníkmi,“ vysvetľuje Krstovská, ktorú mrzí, že sa nepodarilo dotiahnuť myšlienku vzniku slovenského oddelenia na hereckej akadémii v Belehrade. A tak slovenské talenty odchádzajú študovať na Slovensko prípadne študujú v srbskom jazyku v Belehrade.         

Ostatnú premiéru, hru Zoltána Egressyho Portugal v réžii v Košiciach žijúceho Dušana Bajina, uviedlo Slovenské vojvodinské divadlo 21. augusta tohto roku. Okrem tohto titulu má v repertoári viacero ďalších inscenácií, s ktorými sa podľa Krstovskej snaží hosťovať v slovenských obciach Vojvodiny. Jednou z nich je aj čierna írska komédia Martina McDonagha Krásavica z Leenane v réžii Richarda Sanitru. Práve s ňou sa Slovenské vojvodinské divadlo predstaví v piatok 27. septembra o 18:00 na Malej scéne ŠDKE v rámci druhého dejstva Festivalu divadiel strednej Európy.