Skočiť na hlavný obsah

Havlov list a Michael Kocáb v „Hovoroch s...“

Po osobnostiach novembrových udalostí roku 1989 na Slovensku bude vo štvrtok 9. januára 2020 na Malej scéne Štátneho divadla Košice spomínať na udalosti posledných tridsiatich rokov jedna z najvýraznejších postáv Nežnej revolúcie u našich západných susedov, Michael Kocáb. Český hudobný skladateľ, inštrumentalista, spevák, politik a občiansky aktivista bude hosťom moderátora Petra Himiča v „Hovoroch s...“, ktoré sú druhou časťou netradičného predstavenia Václav Havel: List Gustávovi Husákovi. V ňom režisér Martin Čičvák spolu s hercami košickej činohry spracoval do divadelnej podoby jeden z najzásadnejších dokumentov československého disidentského hnutia.

Michael Kocáb  vyštudoval pražské konzervatórium (odbor organ a skladba). V roku 1977 založil skupinu Pražský výber, ktorá výrazne ovplyvnila vývoj českého rocku v 80. rokoch. Činnosť skupiny obnovil v roku 1997 spolu s gitaristom Michalom Pavlíčkom. Po rozpade pôvodnej zostavy skupiny Pražský výber Kocáb vytvoril v roku 2006 projekt Pražský výber II. Michael Kocáb je autorom piesní, komorných skladieb, scénického oratória a filmovej hudby (zložil hudbu k takmer dvadsiatim filmom). V roku 2004 získal ocenenie Český lev za hudbu k filmu Kráľ zlodejov.

V novembri 1989 spoluzakladal Občianske fórum a stal sa jedným z jeho popredných predstaviteľov. V rokoch 1990 - 1991 bol poslancom Federálneho zhromaždenia. Ako predseda parlamentnej komisie pre dohľad na odsun Strednej skupiny sovietskych vojsk v ČSFR sa významne zasadil o ich odchod. V októbri 1991 odišiel z politiky. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako poradca a spolupracovník prezidenta Václava Havla, zároveň podnikal. V rokoch 2009 – 2010 bol ministrom pre ľudské práva a národnostné menšiny Českej republiky.

Michael Kocáb dlhodobo spolupracuje s choreografom Ondrejom Šothom. Je autorom hudby pre úspešné baletné inscenácie Štátneho divadla Košice Odysseus či Sándor Márai.