Skočiť na hlavný obsah

Balet Štátneho divadla Košice v Národnom divadle Budapešť

V dňoch 21. a 22. marca 2023 Balet Štátneho divadla Košice otváral 10. ročník divadelnej olympiády Jelen/Lét (Súčasnosť/Byť) v Národnom divadle Budapešť, Maďarsko.

10. divadelná olympiáda je nepochybne výnimočnou sériou podujatí v rámci divadelného sveta, no je významná aj v porovnaní s inými festivalmi – za tri mesiace zahŕňa sedemstopäťdesiat programov 400 súborov z 58 krajín so 7 500 účinkujúcimi, ktorí prichádzajú ukázať svoju kultúru na domácich pódiách a zároveň spoznať tú našu.

Miklós Soltész pred otváracím predstavením festivalu – inscenáciou Štátneho divadla Košice o živote Milady Horákovej, ktorá bola nespravodlivo popravená v najväčšom vykonštruovanom politickom procese v komunistickom Československu 50. rokov, poďakoval košickému baletu za venovanie inscenácie spomienke na Jánosa Esterházyho, maďarského politického mučeníka v Československu.

Ako sa vyjadril: „Svedčí to o tom, že Maďari a Slováci sú navzájom spojení vo všetkých ohľadoch, a že aj v minulých storočiach dokázali žiť v priateľstve.“ Pričom dodal: „V priateľstve musíme žiť aj teraz.“

Riaditeľ Národného divadla Budapešť Attila Vidnyánszky vo svojom pozdrave uviedol: „Všetci sa musíme snažiť o to, aby sa národnostné menšiny v Maďarsku cítili dobre.“

Festival Jelen/Lét (Súčasnosť/Byť) organizuje Maďarské Srbské divadlo s odbornou podporou Združenia maďarského národného divadla a Maďarskej divadelnej spoločnosti ako jedno z popredných podujatí 10. ročníka divadelnej olympiády.

Balet Štátneho divadla Košice podporili:

  • Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
  • Ministerstvo kultúry Maďarskej republiky
  • Csaba Balogh – veľvyslanec Maďarska na Slovensku
  • Ágota Hetey – generálny konzul Maďarska na Slovensku
  • Attila Vidnyánszky – generálny riaditeľ Národného divadla Budapešť
  • Miklós Soltész – štátny tajomník predsedu vlády zodpovedný za cirkevné a národnostné vzťahy Maďarska
  • Milan Rusz – riaditeľ Maďarského Srbského divadla

Všetkým vyššie menovaným patrí naša srdečná vďaka.

 Andrej Šoth, generálny riaditeľ