Skočiť na hlavný obsah

Spojenie troch géniov Falstaff prvýkrát v sezóne

Prvýkrát v jubilejnej 75. sezóne Štátneho divadla Košice môžete v piatok 17. januára vidieť inscenáciu vynikajúcej opery Giuseppe Verdiho Falstaff, ktorá na jeseň v roku 2017 spojila v Košiciach troch géniov – Williama Shakespeara, Giuseppe Verdiho a „Oscarom“ ovenčeného českého režiséra Jiřího Menzela. Vzhliadnuť opernú inscenáciu v naštudovaní oscarového režiséra je jedinečný a nie bežný zážitok, a len máloktoré divadlo sa môže niečím podobným pochváliť. Košiciam sa tejto výsady dostalo, a my veríme, že ani Vy si nenecháte túto príležitosť uniknúť.  Tešíme sa na Vás!

Košická inscenácia Falstaffa bola v roku 2018 nominovaná na divadelnú cenu DOSKY v dvoch kategóriách: za najlepší mužský spevácky výkon a za najlepšiu réžiu. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť uvidieť na doskách Štátneho divadla Košice skvelú inscenáciu od kultového režiséra s výborným hudobným naštudovaním dirigenta Martina Leginusa, ktorá získala množstvo pozitívnych recenzií od renomovaných kritikov, a ktorá túto sezónu zaznie na našom javisku prvýkrát. V hlavnej úlohe Falstaffa uvidíte obľúbeného Jiřího Přibyla. V ďalších úlohách sa predstavia hosťujúci Pavol Kubáň ako Ford, Martin Gyimesi ako Fenton, Lucie Kašpárková ako Alice, skvelá Amélie Hois ako Nannetta, Václav Morys ako Bardolfo, Gabriela Hübnerová ako Quickly, Myroslava Havryliuk ako Meg Page, Jaroslav Dvorský ako Cajus a Michal Onufer ako Pistola.

Posledná opera Giuseppe Verdiho v režijnom naštudovaní Jiřího Menzela je prešpikovaná viacerými vtipnými situáciami a inteligentnými humornými nápadmi charakteristickými láskavou menzelovskou poetikou a krehkosťou. Je dotvorená zaujímavými zborovými výstupmi a mimohudobnými mizanscénami, pri ktorých v hromadných situáciách umocňuje emocionálny zážitok aj účinkovanie detského zboru. Operní umelci excelujú na javisku nielen po speváckej stránke, ale môžete ich vidieť aj v detailne vypracovaných a vypointovaných hereckých kreáciách. Aktuálne predstavenie bude atraktívne aj tým, že po dlhšej dobe bude za dirigentským pultom v košickom divadle stáť Peter Valentovič.