Skočiť na hlavný obsah

Sólisti Eliška Weissová a Titusz Tóbisz o Tristanovi a Izolde

Opera Štátneho divadla Košice pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča predstaví v premiére v piatok 24. júna v Historickej budove ŠDKE jednu z najhranejších opier Richarda Wagnera TRISTAN A IZOLDA, ktorá je považovaná za pomyselný Olymp, na ktorý operné divadlá na celom svete môžu dosiahnuť. V titulných postavách sa predstavia hosťujúca česká sopranistka Eliška Weissová a domáci tenorista Titusz Tóbisz.

Pred piatimi rokmi mal Titusz Tóbisz možnosť po prvýkrát spievať Wagnera v jeho mladíckej, menej známej opere Víly tu v ŠDKE. Opera Tristan a Izolda je považovaná za Wagnerovo vrcholné dielo, mimoriadne náročné pre hlavného predstaviteľa. Titusz Tóbisz bude spievať podstatnú časť 2. dejstva s veľkým duetom Tristana a Izoldy. O svojom vnímaní tejto úlohy a svojom prvom stretnutí s tzv. veľkým Wagnerom nám prezradil: „Prvýkrát som sa s Wagnerom stretol pred piatimi rokmi pri jeho Vílach. Bola to krásna a fascinujúca a veľmi zaujímavá práca. Táto Wagnerova prvotina bola pre mňa vyslovene veľkým zážitkom. Tristan a Izolda je niečo úplne iné, hoci niektoré melódie či texty z Tristana sa objavili už aj v košických Vílach. Akoby to bola jedna sféra celého Wagnerovho života. Znova som sa do toho celého zaboril a začal som rozpitvávať Wagnerov život, aby som ho viac pochopil. Začítal som sa aj do hudobného rozboru Tristana a Izoldy, ktorý ponúka akési hudobné rozlúštenie celej opery. Je to veľmi zaujímavé a fascinuje ma to. Je to skutočná hudobná meditácia, ktorá sa rozplýva v celom univerze, tak ako si to Wagner predstavoval. Naozaj je to tak. Je to neuveriteľné, aké je ťažké to počúvať a ešte ťažšie učiť sa a spievať. Nie darmo si Tristan a Izolda vybojoval titul najťažšieho operného diela pre spevákov, pre orchester a aj pre obecenstvo. Ale je to mimoriadne zaujímavé a veľmi sa na to teším.“ V rámci prípravy na novú premiéru si bol Titusz Tóbisz spolu so šéfdirigentom Petrom Valentovičom a dramaturgom Stanislavom Trnovským pred mesiacom pozrieť Wagnerovu operu vo Viedenskej štátnej opere. „Bola to fantastická príležitosť vidieť túto operu  s Andreasom Schagerom, ktorý je v súčasnosti jedným z najlepších Tristanov na svete. Bola to pre mňa obrovská inšpirácia. Nechalo to vo mne možno najväčšiu hudobnú stopu a myslím si, že je to aj najväčšia výzva v doterajšom živote. Nielen po speváckej stránke. Lebo zvládnuť päťhodinovú operu a naučiť sa ju (hoci v pripravovanej premiére uvádzame len vybrané scény) je momentálne mojím najväčším cieľom.“ Dodal Titusz Tóbisz.  

Eliška Weissová interpretovala s veľkým úspechom Izoldinu Smrť z lásky pred necelým rokom na open air koncerte Úcta hrdinom na košickom Hlavnom námestí. Publikum vtedy prijalo Wagnerovu hudbu s nadšením. Medzitým, síce s obmedzeniami počas pandémie, mala možnosť zaspievať si celú rolu viackrát na scéne. Nedávno spievala Kostelníčku v Jenůfe v Cardiffe vo Wales National Opera a Libuši na koncerte ND v Litomyšli. Aké je to vrátiť sa k Izolde a čo vyžaduje táto rola od speváčky? „Tak vrátit se k Isolde, je vždy obrovská radost. Hudba R. Wagnera mi je velmi blízká a velmi ráda jí zpívám. V Štátnem divadle Košice mám možnost zazpívat Isoldu již skoro celou (dostudovala jsem dvě části, které jsem v divadle v Ústí nad Labem měla ve škrtu). Zvláště se těším na monolog Isoldy z prvního jednání, který si zazpivám poprvé celý. Isolda je role velmi náročná, psychologicky, na výdrž, ale hlavně na interpretaci. Každé jednáni vyžaduje naprosté soustředení a vždy něco jiné. První jednání je vysoce dramatické, v druhém jednání je překrásny milostný duet Tristana a Isoldy a je třeba hlas změkčit a zpívat více lyričteji... no a třetí jednání je vrchol celé opery, závěrečná smrt Isolde, kde je naprosto vše.“

Vstupenky na premiéru v dennej pokladni ŠDKE alebo online na: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1035831.