Skočiť na hlavný obsah

Opera oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

Rok českej hudby, ktorým si v tomto roku celý hudobný svet pripomína 200. výročie narodenia zakladateľa českej národnej hudby Bedřicha Smetanu, oslávi aj Opera Národného divadla Košice. V sobotu 22. júna uvedie ako svoju poslednú premiéru v sezóne 2023/2024 koncertné uvedenie jeho opery Dalibor v jedinečnom hudobnom naštudovaní a obsadení.

Operu Dalibor napísal Smetana pri príležitosti položenia základného kameňa Národného divadla v Prahe v roku 1868 na libreto nemecky píšuceho autora Josefa Wenziga, ktorý sa v librete vracia k známej ľudovej povesti, inšpirovanej udalosťami z obdobia vlády českého a uhorského kráľa Vladislava II. Jagellonského (1456 – 1516). Je to romantická tragédia, ktorá je považovaná za prelomové dielo českého operného dedičstva.

Diela velikána českej hudby sú často hrávané na operných, ale aj koncertných pódiách a inak to nie je ani v Národnom divadle Košice. Od svojho vzniku v roku 1945 uviedla opera 14 inscenácií jeho opier, z toho deväťkrát jeho najznámejšiu operu Predaná nevesta. Opera Dalibor zaznie na javisku Historickej budovy Národného divadla Košice tretíkrát. Prvýkrát ju divadlo uviedlo 6. novembra 1953 v hudobnom naštudovaní dirigenta Josefa Bartla a réžii Kornela Hájeka, o dvadsať rokov neskôr vznikla inscenácia režisérky Drahomíry Bargárovej v hudobnom naštudovaní Ladislava Holoubka.

Nové koncertné uvedenie Dalibora bude výnimočné sólistickým obsadením, ale aj hudobným naštudovaním, ktoré má v rukách celosvetovo známy vynikajúci český dirigent Tomáš Hanus. Rodák z Brna vyštudoval na konzervatóriu hru na husle a neskôr bol žiakom legendárneho českého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s významnými svetovými orchestrami aj opernými domami, akými sú napríklad Viedenská štátna opera či Opéra National de Paris, ktoré mu zverili naštudovanie nielen českých opier.  

Skvelý divácky zážitok nielen pre milovníkov operného umenia garantuje výnimočné naštudovanie diela, ale aj obsadenie. Predstavia sa vynikajúci hosťujúci aj domáci sólisti – Eliška Weissová ako Milada, Peter Berger ako Dalibor, Marián Lukáč ako Vladislav, Michaela Várady ako Jitka, Juraj Hollý ako Vitek, Michal Onufer ako Budivoj a Jozef Benci ako Beneš.

„Veľmi sa teším v Roku českej hudby na koncertné uvedenie výnimočnej opery Bedřicha Smetanu Dalibor. Opera NDKE uzatvára svoju divadelnú sezónu 2023/24 po inscenáciách Wagnerovho Tannhäusera, Verdiho Macbetha a gala uvedeniach Čardášovej princeznej Emmericha Kálmána práve operou, ktorá zapadá do pomyselného motta celej sezóny a tým je ,Sloboda a moc‘. Dalibor je príbeh antihrdinu, ktorý sa rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk, čím sa vystaví ortieľu, ale i morálnemu odsúdeniu spoločnosti, a ktorého život sa končí tragicky. Svetoznámy dirigent Tomáš Hanus pripravuje tento koncert s výnimočným obsadením: poprednou českou sopranistkou, sólistkou Viedenskej štátnej opery Eliškou Weissovou a tenoristami Petrom Bergerom a Jurajom Hollým, ako i s vynikajúcimi domácimi sólistami Michaelou Várady a Mariánom Lukáčom,“ hovorí riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth.