Skočiť na hlavný obsah

Jeden príbeh v dvoch svetoch – hudobnom aj literárnom

Jedinečné spojenie opery a činohry La Traviata – Dáma s kaméliami v online premiére

Chýba vám neopakovateľná atmosféra divadelných predstavení? Nám v Štátnom divadle Košice áno a rovnako nám chýbate aj vy, naši diváci. Ale sme tu pre vás aj vo chvíľach, keď kvôli bezpečnosti a ochrane nás všetkých musia byť dvere vášho divadla zatvorené. Stretnite sa s nami v pohodlí svojej obývačky prostredníctvom portálu navstevnik.online. Už v pondelok 18. januára o 20:00 si môžete pozrieť jedinečné spojenie opery a činohry v predstavení La Traviata - Dáma s kaméliami, ktoré vzniklo v rámci špeciálnej „covidovej“ dramaturgie celodivadelného projektu „Svedectvo MMXX“. Kúpte si e-vstupenku do virtuálneho divadla, doprajte si krásny divadelný zážitok a pomôžte vášmu divadlu.   

V mimoriadnom predstavení La Traviata/Dáma s kaméliami sa spojili dva svety - hudobný v podobe najkrajších melódií z opery Giuseppe Verdiho La Traviata a literárny v podobe ukážok z románu Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami, ktorý bol predlohou slávnej opery.

Verdiho najznámejšia opera je podľa štatistík portálu operabase.com dlhodobo najhrávanejším operným titulom na svete. Aj v sezóne 2019/2020 výrazne ovplyvnenej koronavírusom, zaznela na svetových operných scénach takmer 700 krát v 141 rôznych naštudovaniach. Jej názov Traviata znamená v preklade „zblúdilá", „tá, ktorá zišla z cesty". Dumas ml. napísal román z parížskeho demi-monde - polosveta, v ktorom hlavnou hrdinkou je kurtizána a práve preto bol vo svojej dobe tento príbeh považovaný za nemorálny. Verdi, ktorý sa zúčastnil svetovej premiéry hry v Paríži, však spoznal jeho silu a vytvoril svoju azda najsilnejšiu opernú hrdinku - Violettu.

Jej osud budeme počas predstavenia sledovať v priereze operou a aj pri spoznávaní slávnej predlohy Alexandra Dumasa ml. V žiadnom prípade teda nejde o sladko-romantický príbeh, ako je niekedy vnímaný, ale o strhujúce rozprávanie spojené s kritikou spoločnosti a na konci, v denníkoch hlavnej hrdinky, prináša aj otriasajúce svedectvo o človeku, ktorý zomiera. Ukážky z diela Alexandra Dumasa ml. budú interpretovať herci  Jakub Kuka a Alena Ďuránová.

Najznámejšie melódie z jednej z najhrávanejších svetových opier divákom prinesú domáci sólisti Michaela Várady a Marián Lukáč a hosťujúci Peter Berger. Sprevádza ich orchester ŠDKE pod taktovkou Karola Kevického. Zaujímavosťou je, že toto predstavenie je aj akýmsi déjà vu spred 23 rokov. V roku 1997 mala premiéru piata košická La Traviata, ktorá bola v repertoári opery viac ako dvadsať rokov. Hudobne ju vtedy naštudoval začínajúci dirigent Karol Kevický, postavu Violetty spievala vtedy začínajúca Michaela Várady ešte pod dievčenským menom Hausová a postava Alfreda bola pred vyše dvoma desaťročiami aj debutom Košičana Petra Bergera vo veľkom opernom svete.