Skočiť na hlavný obsah

Do Národného divadla Košice príde prvýkrát Verdiho opera Macbeth

V polovici marca uvedie svoju prvú premiéru v novom roku 2024 aj Opera Národného divadla Košice. Na javisko Historickej budovy NDKE príde prvýkrát v histórii divadla opera Giuseppe Verdiho MACBETH v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho. Premiérové večery budú v piatok 15. a v sobotu 16. marca.

Opera Macbeth z roku 1847 spadá do ranej etapy tvorby Giuseppe Verdiho a je jeho prvým operným titulom, ktorý vznikol na námet veľkého anglického dramatika. „Shakespearovo dielo i Verdiho opera sú temnou drámou moci, tyranie, násilia, paranoje vládcov, ale i jedného nenaplneného manželstva. Pominuteľnosť moci a bezprávie samovlády s neúprosnou logikou vedú k rozkladu spoločnosti, k šialenstvu tyranov a k ich pádu. Verdi prepracoval operu pre uvedenie v Paríži v roku 1865 a z tejto verzie prevažne vychádza aj naša pripravovaná inscenácia, ktorá nechce byť len muzeálnou rekonštrukciou slávneho príbehu. Prenáša tento príbeh bližšie k súčasnosti, robí z neho intímnu, osobnú a každodennú drámu, nachádza v ňom aj štipľavý humor, vďaka čomu môžu diváci omnoho zreteľnejšie reflektovať seba a svet, ktorý nás obklopuje,“ hovorí Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery NDKE.

Scénu z opery R. Wagnera Tannhäuser do novej košickej opernej inscenácie adaptoval Juraj Fábry, kostýmy vytvorila Simona Vachálková, o pohybovú spoluprácu sa staral Andrej Petrovič. Divákom sa predstaví aj zaujímavé obsadenie domácich a hosťujúcich sólistov. V titulných postavách Macbetha a Lady Macbeth alternujú Marek Gurbaľ s Ludovikom Kendim a Tatiana Paľovčíková Paládiová s vynikajúcou českou sopranistkou Eliškou Weissovou. V postave Banca uvidia diváci Michala Onufera a Mihálya Podkopájeva, Jaroslav Dvorský spolu s vynikajúcim slovenským tenoristom Jurajom Hollým stvárnia Macduffa, v postave Malcolma sa predstavia Maksym Kutsenko a Anton Baculík a v postave Dvornej dámy Viera Kállayová a Myroslava Havryliuk. V ďalších rolách účinkujú Martin Kovács, Kristián Guttek, László Havasi, Silvia Ondočko, Ľubica Strapáčová a Pavol Cebák.

Vstupenky:

1. premiéra – piatok 15. marca o 19:00 v Historickej budove NDKE

2. premiéra – sobota 16. marca o 19:00 v Historickej budove NDKE

.