Skočiť na hlavný obsah

V jedinečnom predstavení umelci aj diváci

Už šiesty rok malo 27. marca v Štátnom divadle Košice premiéru jedinečné predstavenie, v ktorom spoločne účinkovali nielen umelci, ale aj diváci. Divadelná kvapka krvi, ktorá je netradičnou oslavou Svetového dňa divadla, opäť prilákala desiatky darcov krvi, z ktorých viac ako štvrtina sa pre tento ušľachtilý čin odhodlal prvý raz.

FOTOGALÉRIA

Priestory Malej scény ŠD Košice sa už od začiatku podujatia zapĺňali ľuďmi, ktorým nie je pomoc iným cudzia. Medzi darcami opäť nechýbali aj divadelníci nielen z radov umelcov, ale aj z radov zamestnancov Štátneho divadla Košice. „Možno to vyzerá tak trocha divadelne. Vidím, že aj v sále sa ľudia pozerajú na tých, ktorí krv darujú a je to možnože taká iná, výnimočnejšia situácia a prinúti to aj ľudí z ulice prísť do divadla aj pri inej príležitosti, nielen sa pozrieť na predstavenie," povedal riaditeľ Milan Antol. Do kresla pre darcov okrem neho zaľahli aj tradiční účastníci z radov hercov Dana Košická, Adriana Krúpová, Róbert Šudík a Stanislav Pitoňák, po dlhšej dobe sa rozhodla darovať krv aj choreografka Ivana Kučerová, ktorá spolupracovala s košickým divadlom na viacerých inscenáciách, tradičnými darcami boli aj členovia orchestra Koloman Várady a Pavol Cebák či členka zboru Miroslava Rendeková. Nechýbali ani zástupcovia iných zložiek Štátneho divadla Košice, riaditeľ marketingu Rastislav Pistrák, právnik Peter Lemesányi či vedúci úseku generálneho riaditeľa František Ténai. K divadelníkom zo Štátneho divadla Košice sa v tomto roku pridali aj zástupcovia z iných košických divadiel Péter Nádasdi s kolegami z Thálie či Miriama Ryšavá z Bábkového divadla v Košiciach.

Aj v tomto roku sa Divadelná kvapka krvi, ktorú organizujú Štátne divadlo Košice a Občianske združenie Košické divadlo, stala jedným z najväčších mobilných odberov. Darovať krv prišlo 94 ľudí, z ktorých napokon do darcovského kresla zaľahlo 79 darcov. Z tohto počtu bolo až 26 prvodarcov. „Pre každého je toto podujatie určite zážitkom. Veď sa nestáva každý deň, že môžete darovať krv v spoločnosti hercov či herečiek. A zážitok je to aj tým, že kreslá sú na javisku a tak sa každý stáva na chvíľu súčasťou netradičného predstavenia a súčasne pri tom daruje to najvzácnejšie – krv," hovorí predseda OZ Košické divadlo František Ténai.