Skočiť na hlavný obsah

V dokumente o Michaelovi Kocábovi aj Štátne divadlo Košice

Zaujímavých a významných hostí sme privítali v stredu 19. mája v Štátnom divadle Košice. Známa česká režisérka dokumentárnych filmov Olga Sommerová prišla spolu so známym hudobníkom a niekdajším politikom Michaelom Kocábom natočiť ďalšie zábery do pripravovaného celovečerného dokumentu o tejto významnej osobnosti.

„Je to pre mňa veľmi významná udalosť. Necítim to subjektívne za seba, ale za celé naše divadlo aj mesto Košice. Je to veľmi pekné, lebo Košice a Praha boli vždy v priateľských vzťahoch, ešte za čias Československa. Je to pre nás česť, že práve Michael Kocáb spolupracoval v Košiciach na troch baletných predstaveniach. A keďže sa o ňom pripravuje celovečerný dokumentárny film, tak v ňom patrí miesto aj Košiciam a nášmu divadlu,“ hovorí generálny riaditeľ Ondrej Šoth. S Michaelom Kocábom sú priateľmi veľmi dlho, ešte za čias komunizmu pripravovali v Prahe spolu baletné predstavenie Odysseus. To neskôr spolu preniesli aj do Košíc a Bratislavy. Neskôr práve v košickom divadle vznikli s hudbou Michaela Kocába aj ďalšie úspešné autorské projekty Ondreja Šotha, Sándor Márai a Milada Horáková. „Jedným slovom fantastická. Pre mňa je Michael Kocáb dieťaťom s diamantom vo svojom vnútri. Veľmi hravý, profesionálny a zažil som s ním nádherné obdobia,“ charakterizuje Ondrej Šoth svoju spoluprácu s legendárnym českým hudobníkom. 

Práve predstavenie o obeti komunistických monsterprocesov Milade Horákovej naposledy tvorivo spojilo Michaela Kocába a Ondreja Šotha. Samotný Kocáb má podľa vlastných slov Slovensko odjakživa veľmi rád. Ako hovorí, ešte viac ho začal mať rád po nežnej revolúcii, ktorá ho zviditeľnila ako jedného z tribúnov a človeka, ktorý sa najvýraznejšou mierou zasadil o odchod okupačných sovietskych vojsk z územia Československa. „K Slovensku ma viaže aj z minulosti veľa osobných priateľstiev. Jedným z takých priateľov je aj Ondrej Šoth, s ktorým sme začínali pri Odysseovi v Prahe a odvtedy sme nepretržite priateľmi. A dá sa povedať, že z tých slovenských priateľov, je jedným z mojich najbližších. Vaše divadlo dobre poznám, chodievam tu často a mám ho rád,“ vyznal sa Michael Kocáb.

Film s pracovným názvom Michael Kocáb – Rocker versus politik by mal mať premiéru v kinách na budúci rok.