Skočiť na hlavný obsah

V Cinema Theatre návrat úspešného muzikálu Móric Beňovský

Takmer presne tri roky po derniére na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice máte v pondelok 4. mája od 20:00 vo vašom Cinema Theatre jedinečnú príležitosť opäť vidieť vúspešný pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský autorov Milana Antola, Adriána Harvana a Vladimíra Krausza. Celodivadelný projekt všetkých troch súborov, činohry, opery aj baletu, vznikol v koprodukcii Štátneho divadla Košice a spoločnosti Muzikál Slovensko a finančne jeho vznik podporilo aj Ministerstvo kultúry SR v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013. Svetovú premiéru mal  29. novembra 2013. Pohodlne sa usaďte na svoje rezervované miesta u vás doma a pripomeňte si vo vašom Cinema Theatre výročie smrti svetoznámeho Mórica Beňovského, ktorý zomrel na Madagaskare niekedy v máji 1786. Ak by ste nestihli začiatok vysielania, nemusíte mať obavy, že neuvidíte celé predstavenie. Tentoraz bude záznam predstavenia na YOUTUBE kanáli Štátneho divadla Košice dostupný 48 hodín.

Podľa autora a režiséra Milana Antola sa konečná podoba muzikálu o svetoznámom Slovákovi, ktorý precestoval štyri kontinenty a napokon sa stal kráľom Madagaskaru, rodila približne šesť rokov. „V našom príbehu sú v centre pozornosti štyri postavy, ktoré sa pohybujú okolo Beňovského. A samozrejme dôležitou súčasťou sú aj prostredia, v ktorých sa on pohybuje. To množstvo kultúrnych rôznorodostí, od Kamčatky cez Čínu, Madagaskar, Paríž, Slovensko, Rusko, Ameriku. To sme sa snažili zachytiť, ale nie ako nejaký bedeker jeho putovania svetom, ale naozaj ako príbeh vzťahov, ktoré prežíval,“ povedal pri vzniku inscenácie Antol. Beňovský v čase, keď sa dalo po svete len plaviť, navštívil na lodi štyri kontinenty. Bol moreplavec, objaviteľ, spisovateľ, ktorý sa poznal s Casanovom, Benjaminom Franklinom, viedol korešpondenciu s Georgom Washingtonom, prvým americkým prezidentom, vedela o ňom Mária Terézia, Ľudovít XV., Jozef II., aj Ľudovít XVI.

Inscenácia priniesla v čase svojho vzniku aj viacero zaujímavostí. Vyrobilo sa pre ňu 150 kostýmov, v niektorých obrazoch bolo na javisku v jednej chvíli aj viac ako 60 účinkujúcich. Scéna pre muzikál bola jednou z posledných scénografií už zosnulého scénografa Štefana Hudáka.

Zaujímavosťou predstavenia bolo aj to, že košické divadlo ho uvádzalo v sprievode živého orchestra, čo nie je pri muzikáloch na Slovensku zvykom. Hudobne ho naštudoval Igor Dohovič. Beňovský priniesol aj zaujímavé návraty a košické debuty. Spevák a líder skupiny No Name Igor Timko sa v postave Stepanova vrátil na divadelné javisko po viac ako pätnástich rokoch, v postave Beňovského sa do Košíc vrátil aj Juraj Bernáth. Pre ďalšieho predstaviteľa Beňovského Maroša Gogu bola táto postava veľkým debutom v košickom divadle, prvýkrát sa v tejto inscenácii predstavili na javisku košického divadla aj Natália Puklušová, Kristína Greppelová či Veronika Prášil Gidová.