Skočiť na hlavný obsah

Tlačová konferencia Národného divadla Košice

Národné divadlo Košice bude na tlačovej konferencii v utorok 9. mája o 10:00 informovať zástupcov médií o dvoch témach.

Historický okamih – od 1. mája 2023 mení Štátne divadlo Košice názov na Národné divadlo Košice.

Národné divadlo Košice začalo na základe novej zriaďovacej listiny Ministerstva kultúry SR oficiálne pôsobiť pod zmeneným názvom od pondelka 1. mája 2023.

Štátne divadlo Košice počas svojej bohatej histórie prešlo mnohými organizačnými zmenami, s ktorými súviseli i zmeny jeho názvu, pričom pod svojím posledným menom pôsobilo od roku 1999. Dnešným dňom sa vracia ku svojmu niekdajšiemu pomenovaniu, ktoré zároveň aktualizuje v súlade s moderným názvoslovím profesionálnych kultúrnych inštitúcií vo svete. Informovala 1. mája 2023 webstránka Ministerstva kultúry SR.

„Slovenská republika tento rok oslavuje 30 rokov. Stále je však krehká a treba s ňou narábať mimoriadne opatrne. Láskavo, ale zároveň dôrazne pestovať demokraciu a jej princípy. Zbavovanie sa nánosov minulých režimov nám bezpochyby ešte chvíľu potrvá. Za spomínaných 30 rokov zohrala veľmi dôležitú úlohu aj kultúra a umenie. Štátne divadlo Košice i všetci, ktorí v ňom pracovali a pracujú, prispeli k budovaniu hrdého, sebavedomého a kultúrneho Slovenska, za čo im patrí uznanie a vďaka. Dnes sa Štátne divadlo Košice mení na Národné divadlo Košice. Tento okamih je zároveň poďakovaním umelcom a umelkyniam a ďalším zamestnancom a zamestnankyniam, ktorí slovo ,národné’ každý deň napĺňajú umením a prácou, ako aj prejavom úcty k predošlým generáciám v histórii tohto krásneho divadla.” Vyjadrila sa pri tejto príležitosti ministerka kultúry Natália Milanová.

****

Balet Národného divadla Košice uvedie novú inscenáciu romantického baletu Giselle

Prvou premiérou Národného divadla Košice bude vrcholné dielo svetovej baletnej tvorby – romantický balet Adolpha Charlesa Adama GISELLE, ktoré uvedie divadlo 11. mája 2023. Prvé dejstvo inscenácie bude ukážkou štylizovanej techniky ľudového tanca v choreografii Vladimíra Marušina. Prvé dejstvo inscenácie bude ukážkou štylizovanej techniky ľudového tanca v choreografii Vladimíra Marušina. Druhé dejstvo inscenácie bude naopak ukážkou klasického tanca z obdobia romantizmu v choreografii Liudmyly Zhytnykovej, ktorú so súborom naštudovala Shoko Yamada. Pod réžiu inscenácie sa podpísal slovenský režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Romantický balet Giselle je nielen tragickým príbehom lásky vidieckeho dievčaťa k šľachticovi, ale okrem iného v sebe nesie aj možnosť predstaviť úplne rozdielne prostredia, a to kontrast medzi krásou a škaredosťou, láskou a nenávisťou, snom a skutočnosťou, svetom víl a vidieckym prostredím. Inšpiráciou k vzniku baletu bola aj slovanská legenda opísaná Heinrichom Heinem o nevydatých dievčatách, ktoré sa po smrti premenia na víly a po nociach pocestných utancujú k smrti. „Z hudobného a dramaturgického hľadiská sú pre mňa tituly Giselle a Labutie jazero najkrajšími dielami romantickej klasickej literatúry. Pri tvorbe každého diela mám veľkú úctu k skladateľovi a autorovi literárnej predlohy. Na Giselle je zaujímavý, pre romantizmus charakteristický prvok, prechod z reálneho prostredia v prvom dejstve do sveta rozprávkového sveta ilúzie a nadčasovosti. Veľmi sa teším z toho, že košická Giselle dostane nový šat a novú scénickú výpravu, kde víly budú žiť v lotosových kvetoch a nie hroboch. Je to krásny romantický príbeh, v ktorom je dôležité dbať na charakter postáv a detaily.“ Hovorí Ondrej Šoth, ktorý sa s košickým baletom vrátil k Giselle po štrnástich rokoch.

Tlačovú konferenciu môžete sledovať naživo na FB profile Národného divadla Košice.