Skočiť na hlavný obsah

Svetoznámy Milan Sládek prinesie Dubčekovu jar

Predohrou jedného z najväčších kultúrnych podujatí posledných rokov v Košiciach, Medzinárodného festivalu umenia Trans/Misie 2019, bude prvé dejstvo 13. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy. Hneď v prvý deň, v stredu 4. septembra, prinesie o 19:00 do Historickej budovy Štátneho divadla Košice výnimočné predstavenie a svetového umelca. Mím Milan Sládek sa predstaví v hlavnej úlohe svojej autorskej inscenácie Dubčekova jar, ktorú naštudoval s baletom Štátnej opery v Banskej Bystrici. 

Asi pred dvoma rokmi som začal myslieť na to, že sa blíži moja osemdesiatka. Preberal som svoj život, v ktorom bola pre mňa prelomovou záležitosťou emigrácia. Aj všetko, čo som v roku 1968 zažil. Prvých sedem mesiacov, keď sme boli nadšení Dubčekovými rozhodnutiami, ktoré neostali len v polohe zbožných želaní. Zrušenie cenzúry, prepustenie politických väzňov, cirkev smela znova existovať… Tak vznikol projekt Dubčekova jar,“ povedal pred vyše rokom pred premiérou v rozhovore pre Pravdu legendárny umelec. Ako dodal, do umeleckého jazyka sa rozhodol pretlmočiť vlastné impresie z rozličných etáp Dubčekovho života. Pripomínal si prejavy hlavného aktéra prevratných udalostí, ktoré si v roku 1968 nenechával ujsť. Znovu si pozrel filmové dokumenty prevratných čias. Naštudoval si dobovú tlač. Viackrát sa zhováral so synmi Alexandra Dubčeka, debatoval aj s historikom Ivanom Laluhom. Inscenácia z produkcie Štátnej opery v Banskej Bystrici, prostredníctvom pantomímy a tanca prinesie svedectvo o nebezpečenstve totalitných režimov i o sile jednotlivca, ktorý sa dokáže postaviť zlu aj za cenu straty osobnej slobody alebo spoločenského opovrhnutia. Sládek podľa vlastných slov, chce inscenáciou osloviť aj mladé publikum, pre ktoré Dubček často už veľmi málo známym menom a tak v jeho Dubčekovej jari nechýba ani humor.

Festival divadiel strednej Európy už tradične začne pod holým nebom v centre mesta a úvodné predstavenie dá zabrať brániciam. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa o to v stredu 4. septembra o 17:00 postará pri Immaculate Túlavé divadlo z Trnavy s autorským predstavením herca a režiséra Jakuba Nvotu Ešte jeden zázrak. Ako býva zvykom, diváci sa môžu tešiť na humorné putovanie po Slovensku na pozadí jednej kráľovskej korunovácie.

Poriadnu dávku humoru zo života otcov nútených osamote vychovávať svoje deti sľubuje aj hra súčasného poľského autora Szymona Bogasza Čítaj si so mnou, ocko. Jej inscenáciu uvedie v piatok 6. septembra o 20:00 v DKC Veritas na Dominikánskom námestí poľské divadlo Scena InVitro z Lublinu. Keďže slogan divadla znie: Provokujeme k zamysleniu!, diváci sa určite majú na čo tešiť.  

Novinkou tohtoročného Festivalu divadiel strednej Európy je, že sa odohrá v dvoch dejstvách. Prvé uzavrú v sobotu 7. septembra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE hviezdy slovenského hereckého neba v inscenácii Rivers of Babylon Slovenského národného divadla Bratislava. Kultový knižný debut Petra Pišťaneka do divadelnej podoby adaptoval slovinský režisér Diego de Brea a za túto inscenáciu získal Dosky 2016 za Najlepšiu réžiu sezóny 2015/2016. V titulnej postave Rácza uvidia diváci Milana Ondríka, v ďalších postavách sa predstavia Emil Horváth, Alexander Bárta, Robert Roth, Branislav Bystriansky, Ľubomír Paulovič, Diana Mórová, Dominika Kavaschová a ďalší herci prvej slovenskej divadelnej scény.

Druhé dejstvo festivalu pripravujú organizátori na druhú polovicu septembra. Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá. Viac informácií na www.kosicefest.eu.

FOTO: archív Štátnej opery, autor: Lomnický