Skočiť na hlavný obsah

Prídu skvelí tanečníci z Bieloruska

Nielen pre všetkých milovníkov tanca je v pondelok 10. júla o 19:00 určené mimoriadne letné predstavenie v Historickej budove Štátneho divadla Košice. So svojim programom sa na ňom predstaví Bieloruský štátny tanečný súbor Khoroshki. Vystúpenie skvelých bieloruských tanečníkov v Košiciach je jediným na Slovensku v rámci ich letného európskeho turné.

Súbor si pre toto turné pripravil program s názvom „Zov Predkov“ (Volanie predkov), ktorý vychádza z historických, folklórnych a etnografických materiálov. Cez rôzne historické obdobia Bieloruska sa diváci prenesú prostredníctvom jazyka modernej choreografie v kombinácii so starými hudobnými nástrojmi a národnými kostýmami. Súbor Khoroshki vyrazil na turné pred dvoma týždňami a ešte pred Košicami sa predstavil či predstaví v ukrajinskom Kyjeve, poľskej Varšave, nemeckom Berlíne, francúzskom Lyone, v českej Prahe, v maďarskej Budapešti a slovinskom Blede. Po Košiciach v rámci turné navštívia aj srbský Belehrad, estónsky Tallin, lotyšskú Rigu a litovský Vilnius.

Khoroshki založili v roku 1974 pri Bieloruskej štátnej filharmónii Valentina Gajeva a Nikolaj Dudčenko. Názov súboru je odvodený od mena starobylej ruskej dediny v Mogilevskej oblasti. Súbor, v ktorom sa vystriedalo viacero generácií tanečníkov, uvádza autorské projekty, ktorých základom je scénické spracovanie nielen bieloruského ľudového tanca spojeného s prvkami moderných choreografií. Počas vyše štyroch desiatok rokov existencie sa tvorba súboru zameriava na udržiavanie národných tradícií a propagáciu bieloruského ľudového umenia nielen na domácich javiskách, ale aj v zahraničí. Tvorivým krédom súboru sú duchovná sila tradícií otcov a nevyčerpateľná energia slovanského folklóru.

Súbor tvorí tanečná a vokálno-inštrumentálna zložka. Okrem klasických  hudobných nástrojov sú v orchestri zastúpené aj tradičné bieloruské ľudové nástroje, ktoré v takomto umeleckom prepojení začal v Bielorusku ako prvý využívať práve súbor Khoroshki. Výsledkom spojenia orchestra, spevákov a tanečníkov sú tanečné predstavenia s výraznými divadelnými prvkami a nezameniteľným rukopisom choreografky Gajevej. Jej predstavenia sú vysoko hodnotené aj odbornou kritikou, ktorá čoraz častejšie hovorí o folklórnych baletoch. Súbor sa s veľkým úspechom predstavil nielen v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, ale napríklad aj počas Svetovej výstavy EXPO 2015 v talianskom Miláne.

Košické vystúpenie súboru Khoroski pripravilo Štátne divadlo Košice v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Veľvyslanectvom Bieloruska na Slovensku.