Skočiť na hlavný obsah

Osem nominácií na divadelné DOSKY pre Štátne divadlo Košice

Historický okamih. Štátne divadlo Košice, jeho inscenácie, tvorcovia a umelci v nich účinkujúci získali OSEM nominácií na Divadelné ocenenie sezóny – DOSKY 2022, ktoré sa po dvoch rokoch „pandemickej“ pauzy konajú už po 25 raz. Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla.

Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých druhoch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne – v tomto ročníku premiéry od 1. augusta 2021 do 31. júla 2022. Ako ďalej informoval Divadelný ústav Bratislava, v tomto roku sa do hlasovania formou elektronického formuláru zapojilo tridsaťšesť kritikov, teoretikov a publicistov.

Nominácie Štátneho divadla Košice:

Mimoriadny počin v tanečnom divadle

  • Andrej Petrovič a kol. za tanečnú inscenáciu Extáza / Obrazy o nej, Balet Štátneho divadla Košice

Mimoriadny počin v hudobnom divadle

  • Peter Berger za spevácky výkon v inscenácii opery Julesa Masseneta Werther, Opera Štátneho divadla Košice
  • Eva Bodorová za spevácky výkon v postave anglickej kráľovnej Alžbety v opere Gaetana Donizettiho Roberto Devereux, Opera Štátneho divadla Košice
  • Peter Mazalán za koncept a réžiu projektu Už stačí / Ich Habe Genug, KunstPlay o.z. v spolupráci so Štátnym divadlom Košice a Slovenským národným divadlom Bratislava

Najlepšia scénická hudba sezóny

  • Vladislav Šarišský za hudbu v inscenácii Extáza / Obrazy o nej, Balet Štátneho divadla Košice

Najlepší kostým sezóny

  • Boris Hanečka za kostýmy v inscenácii opery Giacoma Pucciniho Tosca, Opera Štátneho divadla Košice

Najlepšia réžia sezóny

  • Andrej Petrovič za réžiu inscenácie Extáza / Obrazy o nej, Balet Štátneho divadla Košice

Najlepšia inscenácia sezóny

  • Inscenácia Extáza / Obrazy o nej v réžii a choreografii Andreja Petroviča, Balet Štátneho divadla Košice

Držitelia DOSIEK 2022, víťazi jednotlivých kategórií, si ich prevezmú na slávnostnom ceremoniál 25. ročníka, ktorý bude 24. októbra 2022 o 20.00 hod v priestoroch Teatro Colorato na Františkánskom námestí v Bratislave.

Kompletné nominácie a viac informácií nájdete tu: https://www.theatre.sk/novinky/Nominacie-na-divadelne-ceny-DOSKY-2022?fbclid=IwAR1zONAZYoS9BxzoqKIrEBSt7ZN47A_8neaRNn9Yb_kkc6N30mSJUZ_dWGs.