Skočiť na hlavný obsah

Košice privítajú Trans/Misie 2019 v druhom septembrovom týždni

Spoločný projekt divadiel zo šiestich krajín, Medzinárodný festival umení Trans/Misie, napíše svoje druhé pokračovanie od 8. do 14. septembra 2019 v Košiciach. Na stretnutí na pôde organizátora, Štátneho divadla Košice, sa na tom dohodli zástupcovia ďalších partnerských divadiel projektu,  Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa (Poľsko), Národného divadla moravskoslezského v Ostrave (Česko), divadla Csokonai Nemzeti Szinház z Debrecína (Maďarsko) a  Národného akademického ukrajinského činoherného divadla Márie Zaňkoveckej v Ľvove (Ukrajina).

Deklarácia o vzniku festivalu Trans/Misie bola podpísaná v roku 2017 a na konci augusta 2018 sa uskutočnil v poľskom Rzeszowe jeho prvý ročník, ktorý počas siedmich dní priniesol štyri desiatky podujatí. Hlavným cieľom jedinečného podujatia je prezentácia interdisciplinárnosti v oblasti umenia.  Partnerov projektu spája prihraničná poloha, ktorá praje vzájomnému prenikaniu kultúr, čo sa potvrdilo aj počas premiérového ročníka festivalu.

Účastníci prvého pracovného stretnutia si prezreli priestor, v ktorých by mali podujatia festivalu prebiehať – obe scény Štátneho divadla Košice, Dom umenia, Bábkové divadlo, Východoslovenskú galériu, Východoslovenské múzeum, Kasárne/ Kulturpark, Kunsthalle/Halu umenia, Tabačku, Kino úsmev a divadlo Thália. Prvý ročník festivalu v poľskom Rzeszowe sa niesol v znamení titulu „1918. Koniec aj začiatok.“ Druhý ročník v Košiciach sa bude viazať na výročie udalostí v roku 1989 a jeho témami bude nielen pád komunizmu a pripomenutie si tohto výročia. Podujatia festivalu sa budú zamýšľať aj nad vzťahom demokracia verzus diktatúra, nad pádom akejkoľvek garnitúry a momentom zmeny, ktorý takýto pád prináša a nad tým, ako sa s takým momentom spoločnosť vyrovnáva.

Rovnako ako pri premiérovom ročníku festivalu v tomto roku, aj na budúci rok bude festival prebiehať v modeli národných dní jednotlivých účastníckych krajín.