Skočiť na hlavný obsah

Hviezdy nielen na javiskách, ale aj na raňajkách

Dobrá správa pre všetkých milovníkov divadla. Vstupenky na všetky predstavenia 12. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy sú už v predaji. Všetci záujemcovia si ich môžu zakúpiť online, odkazy na rezervačné portály nájdu na oficiálnej webstránke festivalu kosicefest.eu v sekcii Program. Organizátori v týchto dňoch finalizujú aj program sprievodných podujatí, medzi ktorými nebudú chýbať ani raňajky s hviezdnymi domácimi i zahraničnými hercami. Novinkou festivalového programu je aj filmový večer.

Druhá polovica prvého septembrového týždňa, od stredy 5. do nedele 9. septembra prinesie do Košíc divadelné produkcie renomovaných divadiel zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Tak ako v predchádzajúcich rokoch aj v tomto roku zavítajú na festival aj herecké hviezdy, z ktorých mnohé diváci poznajú z televíznych obrazoviek. Už v prvý deň festivalu sa predstaví s hrou Jiřího Havelku a kolektívu s názvom Elity činohra Slovenského národného divadla v Bratislave. Táňa Pauhofová, Alexander Bárta, Richard Stanke, Emil Horváth, Ľubomír Paulovič, Emília Vašáryová a ďalší rozohrajú na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice politický triler s prvkami krimi s mnohými paralelami doby, ktorú žijeme.

Ďalšou známou tvárou bude na festivale aj hviezdny český herec Stanislav Majer, ktorého diváci na Slovensku poznajú nielen z účinkovania v českých seriáloch a filmoch, ale aj z postavy strážmajstra Viléma Černého v historickom kriminálnom seriáli 1890. V sobotu 8. septembra v Kasárňach/Kulturparku rozohrá jedinečnú inscenáciu súčasného českého autora Davida Zabranského Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny z repertoáru pražského divadla Studio hrdinů.

Tým, čo sledujú maďarské televízne vysielanie a filmovú tvorbu našich južných susedov je iste veľmi dobre známe meno Tibor Szilágyi. Legendárny maďarský herec získal niekoľko prestížnych ocenení a za vyše päťdesiat rokov aktívnej hereckej tvorby v divadlách, televízii či filme stvárnil desiatky postáv. Na Festivale divadiel strednej Európy ho diváci uvidia v nedeľu 9. septembra v divadle Thália   v hlavnej postave inscenácie drámy Henrika Ibsena Keď sa my mŕtvi preberieme, ktorá vznikla v koprodukcii Petőfiho divadla v Šoproni, Národného divadla v Budapešti a Maďarského komorného divadla v srbskom Sente.  

Novinkou festivalového programu je v tomto roku aj filmový večer. Uskutoční sa v piatok 7. septembra v kine Úsmev. Všetkým záujemcom ponúkne možnosť zoznámiť sa s filmom košického režiséra Jána Sabola Robinson&Crusoe, ktorý je prvým slovenským celovečerným filmom vyrobeným a natočeným v Košiciach. Film vznikol pred piatimi rokmi s podporou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a experimentálnym a originálnym spôsobom spája divadelnú a filmovú zložku. Zároveň ponúka interkultúrny dialóg dvoch rôznych národných kultúr slovenskej a maďarskej.

„Súčasťou festivalu budú aj v tomto roku sprievodné podujatia, ktorých program v týchto dňoch finalizujeme. Môžem však prezradiť, že aj v tomto roku budú mať niektorí z divákov príležitosť absolvovať raňajky s vybranými hereckými osobnosťami. Podrobnosti o tom, ako získať pozvanie k raňajkovému stolu, zverejníme už čoskoro,“ dodáva riaditeľ festivalu František Ténai.

Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá. Viac informácií na www.kosicefest.eu.