Skočiť na hlavný obsah

Cinema Theatre uvedie romantický balet Giselle

Pondelňajší večer 27. apríla bude v Cinema Theatre Štátneho divadla Košice patriť všetkým milovníkom romantického baletu. Ale určite nielen im. Priamo k vám domov vám vaše divadlo prinesie záznam inscenácie vrcholného diela baletného romantizmu, slávnu Giselle. Inscenácia autorského trojlístka Ondrej Šoth, Juraj Kubánka a Zuzana Mistríková mala v Historickej budove ŠDKE premiéru v polovici marca 2009 a autori sa v nej vrátili k originálnej Henrichom Heinem opísanej slovanskej legende, ktorá bola základom pre balet Adolpha Charlesa Adama. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa uniesť krásnou hudbou, ale aj choreografiami nestora slovenského tanca Juraja Kubánku, Natálie Horečnej, Mikhaila Novikova, Ondreja Šotha a Liudmyly Zhytnykovej.

Cinema Theatre vysiela vždy v pondelok a vo štvrtok od 20:00 na YOUTUBE kanáli Štátneho divadla Košice. Ak sa stanete odberateľmi dostanete avízo na každé vysielanie. Dôležité upozornenie – záznamy inscenácií vysielame ako tzv. stream, takže je ich možné sledovať len v presne určenom čase.

Giselle nesie v sebe možnosť predstaviť dve úplne rozdielne prostredia a zdôraznením ich rozdielov posilniť základný princíp romantického umenia – kontrast medzi krásou a ošklivosťou, láskou a nenávisťou, snom a skutočnosťou, medzi svetom víl a vidieckym prostredím. I to, že inšpiráciou k vzniku Giselle bola Henrichom Heinem opísaná slovanská legenda, viedlo Ondreja Šotha k prizvaniu nestora ľudového tanečného umenia Juraja Kubánku. Vďaka nemu získalo prvé dejstvo Giselle – odohrávajúce sa v dedinskom prostredí – zemitosť a plnokrvnosť, ktorá v tradičných inscenáciách prítomná nie je.

Druhé dejstvo postavil Šoth v spolupráci s odborníkmi na klasický romantický tanec nanovo, so zámerom sprehľadniť – pri zachovaní rukopisu tohto žánru – situácie a vzťahy a posilniť tak pôvodné motívy libreta. Slovanskosť, ktorá je v pôvodnom librete prítomna nielen základným motívom víl, ale tiež v jeho výtvarných a inscenačných prvkoch, inšpirovala nielen Šotha k spolupráci s Jurajom Kubánkom, ale tiež autorov inscenácie k tomu, že sa ju rozhodli venovať hudobnému skladateľovi Svetozárovi Stračinovi, vďaka umeniu ktorého je odraz ľudovej hudby prítomný nielen v profesionálnej hudobnej literatúre, ale aj v dielach zlatého fondu slovenskej filmovej a televíznej tvorby.