Skočiť na hlavný obsah

Začnite prvý jarný víkend s humorom sarkastickým až ironickým

Začnite prvý, už aj podľa kalendára jarný víkend, v divadle. V piatok 22. marca sa na Malej scéne Štátneho divadla Košice môžete o 19:00 presvedčiť, či sa to ešte dá zachrániť. Čo konkrétne? Hra Adriany Krúpovej Ešte sa to dá zachrániť vás zavedie do sveta divadla a biznisu. Mohla by aj vďaka hereckým výkonom vyznieť ako paródia, keby rafinovane nepripomínala našu realitu, v ktorej chcú aj malé ryby prežiť vo svete tých veľkých. A tak v príbehu nechýbajú eurofondy a ich „využívanie“ a ďalšie, všetkým známe, okolnosti súvisiace s témou, zobrazené prostredníctvom humoru sarkastického až ironického.

Hra Ešte sa to dá zachrániť vznikla v rámci projektu Divadelného ústavu Ódy a frašky, v ktorom sa súčasní slovenskí autori v krátkych dramatických textoch zamýšľali nad stavom našej spoločnosti najmä vo vzťahu k Európskej únii. Slovenskú premiéru mala v Štátnom divadle Košice, domovskom divadle autorky a herečky Adriany Krúpovej, v januári 2018 v réžii Juraja Bielika. „Hra sa možno ani neodohráva v tak vzdialenej budúcnosti. Ako sa dostať rýchlo k peniazom z eurofondov? Ako sa rýchlo dostať k biznisu, ktorý má svoje výhody? Jedna rodina, jeden nápad a spoločný ťah na bránu. Adriana Krúpova vytvorila hru zo sveta divadla i biznisu zároveň. Ak sa hľadá lukratívne zameranie nového podniku, ukáže sa, že svet divadla je asi tým najvzrušujúcejším, najlákavejším i najzaujímavejším. Jeho zákulisné intrigy, grantové stresy, umelé i skutočné vykazovanie činnosti. Ak by to nebola rafinovaná skutočnosť, možno by to vyšlo ako paródia,“ hovorí o inscenácii dramaturgička Miriam Kičiňová. 

V titulnej postave Bossa môžete vidieť Ivana Krúpu, jednu z postáv hrá aj samotná autorka Adriana Krúpová. Obom im na javisku výborne sekundujú aj ďalší herci košickej činohry Michal Soltész, Dana Košická, Henrieta Kecerová, Adriana Ballová, Katarína Horňáková, Lívia Michalčík Dujavová, Tomáš Diro a František Balog.