Skočiť na hlavný obsah

Premiéra ČIERNEJ VODY online aj s divákmi

Vyše deväťmesačné čakanie na divadelnú premiéru spôsobené pandémiou koronavírusu končí aj v Štátnom divadle Košice. V sobotu 28. novembra bude mať na Malej scéne ŠDKE premiéru činoherná inscenácia hry súčasného nemeckého autora Rolanda Schimmelpfenniga Čierna voda, ktorá je aj režijným debutom režiséra Braňa Mazúcha v Štátnom divadle Košice. Scénu navrhol Jan Brejcha, kostýmy Lenka Rozsnyóová a hudbou do predstavenia prispel Michal Nejtek. Premiéra bude výnimočná aj tým, že si ju diváci budú môcť pozrieť nielen priamo v hľadisku, ale aj v živom vysielaní prostredníctvom portálu navstevnik.online. 

Rodák z Göttingenu, 53-ročný Roland Schimmelpfennig, je jedným z najhranejších súčasných nemeckých dramatikov. Po skúsenosti s prácou novinára v tureckom Istanbule vyštudoval v roku 1990 réžiu na škole Otta Falckenberga v Mníchove. Potom pôsobil v mníchovskej Kammerspiele ako asistent réžie a dramaturg. Od roku 1996 pracuje ako autor divadelných hier na voľnej nohe a od roku 2000 ich píše na objednávku pre veľké nemeckojazyčné divadlá, akými sú napr. Deutsche Schauspielhaus v Zürichu, Deutsche Theater v Berlíne, Schauspielhaus Bochum, Schauspielhaus Hamburg a Burgtheater vo Viedni. Mnoho z nich sa vyznačuje kaleidoskopickým, snovým vnímaním sveta a silnou naratívnosťou. Za svoje hry získal množstvo ocenení, napr. Cenu Else-Lasker-Schüler-Dramatikerpreis (2010, 1997), Divadelnú cenu Johanna Nepomuka Nestroya (2002, 2009) a Mülheimskú cenu za drámu (2010). V roku 2016 vydal svoj debutový román s názvom Za jasného, ​​chladného januárového rána na začiatku 21. storočia, ktorý bol nominovaný na Cenu lipského knižného veľtrhu. Okrem písania hier sa venuje aj divadelnej réžii. Žije v Berlíne.

Hru Čierna voda napísal Schimmelpfennig pred šiestimi rokmi. Premiéru mala v roku 2015 a odvtedy sa s úspechom hráva v nemeckých divadlách. Autor si v tejto hre plní sen letnej noci o svete, kde všetky sociálne, kultúrne a náboženské rozdiely odnáša voda - Čierna voda letného kúpaliska, v ktorom sa stretnú dve partie mladých ľudí s rozdielnou vierou, pôvodom aj majetkom. Magická noc všetky rozdiely zmazáva. Čo sa stane po dvadsiatich rokoch? Aké sú ich svety? Postavy sa zrazu pohybujú v paralelných svetoch, v ktorých sa staršie ja rozpráva s mladším, dnešok sa rozpráva s včerajškom.

Možno aj svoje paralelné svety môžete prežívať pri sledovaní Čiernej vody aj vy spolu s hercami Líviou Michalčík Dujavovou, Katarínou Horňákovou, hosťujúcou Dianou Semanovou, Jakubom Kukom, Andrejom Palkom a Martinom Stolárom.