Skočiť na hlavný obsah

Po thrilleri je na rade rozprávka

Hoci ešte stále doznievajú zážitky a dojmy z premiéry snového thrilleru Nehoda, činohra už pripravuje ďalšiu premiéru. Na skúšobnom javisku sa na prvej ideovej skúške stretli herci a realizačný tím slovenskej premiéry rozprávkového príbehu Ronja, dcéra lúpežníka z pera slávnej Astrid Lindgrenovej, ktorý divadlo uvedie 7. apríla v Historickej budove ŠD Košice.

V novembri 2017 si celý svet pripomenie 110. výročie narodenia „mamy" slávnej Pipi Dlhej Pančuchy. Astrid Lindgrenová je jednou z najznámejších autoriek románov, poviedok, divadelných hier pre deti. Švédska prozaička získala v roku 1958 cenu Hansa Christiana Andersena, čo je jedna z najprestížnejších cien pre autorov detskej literatúry. K oslavám výročia sa pripojí aj Štátne divadlo Košice, ktoré po piatich rokoch opäť prinesie titul určený predovšetkým detskému divákovi, hoci inscenácia Ronja, dcéra lúpežníka bude rozprávkou pre celú rodinu.

Príbeh o zbojníkovej dcére Ronji je jedným z najkrajších príbehov o priateľstve, odvahe a dobrodružstve. Pre košické divadlo ho zdramatizoval Peter Palik, ktorý bude aj režisérom pripravovanej rozprávkovej inscenácie. Scénu pripravuje Pavol Andraško, o bábky a kostýmy sa postará Eva Farkašová, hudbou prispeje Martin Geišberg, o pohyb hercov sa postará choreografka Ivana Kučerová, chýbať nebudú ani bojové scény, ktoré s hercami pripraví Petr Nůsek.

V hlavných postavách Ronji a Birka diváci uvidia Líviu Michalčík Dujavovú a Tomáša Dira, ich znepriatelených otcov Mattisa a Borku si zahrajú Peter Cibula a Andrej Palko. V ďalších postavách budú účinkovať Adriana Ballová, Henrieta Kecerová, Róbert Šudík, František Balog, Peter Čižmár, Stanislav Pitoňák a Juraj Zetyák. Okrem hercov divadla budú v predstavení účinkovať aj študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča z Košíc.