Skočiť na hlavný obsah

Oslavy storočnice uzavrie Rodná zem

Oslavy storočnice vzniku Československa vyvrcholia v Štátnom divadle Košice v piatok 30. novembra prvou premiérou baletu v novej sezóne. Bude ňou autorský projekt z tvorivej dielne režiséra Ondreja Šotha Rodná zem, ktorý je aj zaujímavým trojgeneračným stretnutím choreografov – Mareka Šarišského, Ondreja Šotha a legendy slovenského tanca Juraja Kubánku, ktorý 31. októbra oslávil 90. narodeniny a nová tanečná inscenácia je venovaná aj jemu. Záštitu nad inscenáciou prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

„Choreografi troch generácií prevedú divákov Slovenskom a dajú im nazrieť do hlbokej studnice ľudových zvykov a tradícií. Sto rokov je dlhá cesta a na ceste sa treba občas zastaviť a obzrieť . Kto sme a odkiaľ pochádzame. Predstavenie bude zároveň oslavou rodnej zeme, našich slovenských aj českých tradícií. Hlavným motívom je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca,“ naznačujú tvorcovia. Predstavenie vzniká v spolupráci osvedčeného tandemu režiséra Ondreja Šotha a dramaturgičky a scenáristky Zuzany Mistríkovej. Scénu pripravil Juraj Fábry, kostýmy navrhol Andrii Sukhanov. Zaujímavá je aj hudobná dramaturgia, v ktorej sa budú striedať časti tvorby Svetozára Stračinu, Tibor Andrašovana, Jána Cikkera so živou ľudovou hudbou Muziky Milana Rendoša.

Českú rodinu stvárnia Jana Kolesová Hriadeľová, Jozef Marčinský a Eva Sklyarová (v alternácii s Tetianou Lubskou) v postave dcéry Adelky, slovenskú rodinu Inessa Yagolnik, Martin Hammer a Marek Šarišský (v alternácii so Šimonom Stariňákom)  v postave syna Juraja. Prierezom viacerých tanečných oblastí bude diváka sprevádzať aj celý baletný súbor ŠD Košice.