Skip to main content

Košice o necelý mesiac ovládne divadlo

Novú divadelnú sezónu otvorí v Košiciach už dvanásty krát Festival divadiel strednej Európy. Tradične v prvú septembrovú stredu začne päťdňový maratón divadelných predstavení a ďalších sprievodných podujatí, ktorý prinesie nielen do divadelných sál v Košiciach výber z repertoáru renomovaných divadiel zo štyroch krajín – Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Festival organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.

„Ústrednou a veľmi zaujímavou tematikou tohto ročníka je ,Osobnosť, človek, jednotlivec‘ pohľadom rôznych divadelných žánrov a spracovaní. Pripravujeme deväť divadelných predstavení na rôznych miestach ako Historická budova ŠD Košice, Kasárne - Kulturpark, Divadlo Thália či Bábkové divadlo v Košiciach. Predstavia sa významné divadlá regiónu a diváci budú mať možnosť porovnať si ich produkciu, umelecké spracovanie aj herecké výkony,“ hovorí riaditeľ festivalu František Ténai. Okrem divadelných produkcií pripravujú organizátori aj ďalšie sprievodné podujatia. Novinkou bude premietanie experimentálneho filmu Robinson & Crusoe, ktorý pred niekoľkými rokmi vznikol v Košiciach v réžii Jána Sabola. Diváci ho uvidia v Kine Úsmev. „Zaujímavosťou a lákadlom budú určite aj raňajky s hereckými osobnosťami, napr. zo Slovenského národného divadla,“ dopĺňa jedno z ďalších zaujímavých podujatí František Ténai.

Aj v tomto roku festival otvorí v stredu 5. septembra divadelné predstavenie pred Historickou budovou ŠD Košice. Centrum mesta so spievajúcou fontánou opäť vytvorí zaujímavú kulisu pre netradičný pohľad Jakuba Nvotu na Shakespeara v autorskom predstavení Túlavého divadla s názvom Romeo, Júlia a vírus. Prvý deň festivalu prinesie do Košíc aj Elity Slovenského národného divadla. Inscenácia Jiřího Havelku a kolektívu má hviezdne obsadenie a diváci v nej uvidia okrem iných aj Richarda Stankeho, Dana Heribana, Alexandra Bártu, Emila Horvátha, Ľubomíra Pauloviča, Táňu Pauhofovú a Emíliu Vášáryovú. Festivalový štvrtok 6. septembra prinesie opäť dve predstavenia. Na hranici dokumentu je príbeh vynikajúcej tanečnice Piny Bausch s názvom Keby Pina nefajčila, tak by žila v podaní poľského divadla Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Walzbrychu. Ďalšou inscenáciou je tanečné predstavenie Ghost/Prízrak banskobystrického divadla Štúdio tanca. V piatok 7. septembra prinesie experimentálne divadlo Štúdio 12 z Bratislavy do Košíc divadelné spracovanie kultového románu Martina Pollacka Americký cisár. Večer bude patriť už spomínanému premietaniu filmu Robinson & Crusoe. Popoludnie v sobotu 8. septembra bude patriť deťom a komediálnej rozprávke Hľadá sa snehuliak! v Bábkovom divadle v Košiciach. Večer sa predstaví pražské Studio hrdinů s monodrámou Davida Zábranského Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny, ktorú odohrá populárny český herec Stanislav Majer. Posledný festivalový deň, nedeľa 9. septembra bude patriť zahraničným hosťom. Petőfiho divadlo z maďarského Sopronu prinesie hru svetoznámeho nórskeho dramatika Henrika Ibsena Keď sa my mŕtvi preberieme. Na záver festivalu sa predstaví Národné divadlo z Brna s hrou v súčasnosti veľmi populárnou v Európe. Vo festivalových Košiciach uvedie svoju inscenáciu drámy Ferdinanda von Schiracha Teror.

Bližšie informácie o festivalových predstaveniach a programe nájdete na www.kosicefest.eu.