Skip to main content

Sólistky Karine Babajanyan a Tatiana Paľovčíková Paládiová o novej košickej Tosce

Postava Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho patrí medzi najkrajšie, ale zároveň aj medzi najnáročnejšie sopránové postavy vo svetovej opernej literatúre a spievať ju je snom každej sopranistky. V novej inscenácii slávnej opery v Štátnom divadle Košice, ktorej verejné generálky budú už o niekoľko dní, v piatok 11. a v sobotu 12. februára, v nej alternujú domáca stálica Tatiana Paľovčíková Paládiová a hosťujúca sólistka Viedenskej štátnej opery Karine Babajanyan.

Pre Karine Babajanyan je košická Tosca už deviatou v jej skvelej kariére v popredných európskych operných domoch, naposledy ju s veľkým úspechom stvárnila v roku 2019 v jedinečnej inscenácii Viedenskej štátnej opery po boku svetoznámeho tenoristu Piotra Beczału. „Interpretácia Florie Toscy zostáva pre mňa hádankou aj po mnohých predstaveniach a deviatich rozličných produkciách. Zakaždým opätovne, tak ako po prvýkrát, skúmam stav jej duše a to, čo ju doženie až k vyhrotenému koncu druhého dejstva - k vražde Scarpiu a k finále - jej samovražde. Samozrejme vieme, že Tosca je láskyplná žena a predovšetkým diva! Všetky speváčky preto snívajú o tom, že si túto rolu jedného dňa zaspievajú. Pre mňa je dôležité ukázať divákovi jej druhú stránku - pravdivú, ľudskú a milujúcu Toscu!,“ hovorí Karine Babajanyan.

Nová košická inscenácia je pre Karine Babajanyan výnimočná z viacerých pohľadov a diváci ju podľa nej budú milovať. „Pri produkcii Štátneho divadla Košice sa mi páči najmä precízna dramaturgia a vysoko rafinovaný vkus: scénografia Lucie Tallovej a kostýmy Borisa Hanečku. Rada by som spomenula aj mojich kolegov Michala Lehotského a Mariána Lukáča, ktorí spievajú a hrajú skutočne intenzívne a prispievajú tak k tomu, aby sme spoločne interpretovali túto drámu pre diváka. Veľmi si vážim tiež šéfdirigenta Petra Valentoviča a jeho absolútnu znalosť tejto partitúry. Vo všeobecnosti je to enormná práca celého tímu a som si istá, že publikum bude túto Toscu milovať,“ dodáva arménska sopranistka.

Toscu vnímam ako elegantnú dámu navonok, ale vo vnútri je to hravé dievča. Žena, ktorá miluje život a všetko robí naplno, teda aj miluje. No zároveň ju vnímam aj ako ženu ktorú zlomili, ponížili až tak, že bola nútená spáchať vraždu,“ približuje svoje vnímanie Toscy domáca Tatiana Paľovčíková Paládiová. Je to pre ňu druhá Tosca v kariére, prvýkrát ju spievala v ostatnej košickej Tosce, ktorá mala premiéru v októbri 2002. „Ja si už vlastne ani nepamätám, že som ju vtedy robila,“ hovorí s úsmevom{. „Spievala som iba pár predstavení a keď nastúpil Peter Dvorský ako šéf povedal mi, že ešte nie som Tosca, nech si na ňu počkám a tak som si počkala. A po dvadsiatich rokoch, po našom koncerte v máji prišiel za mnou a vraví: Teraz si pripravená na Toscu. Dvadsať rokov je dlhá doba a ja dúfam, že sa oplatilo čakať, lebo táto inscenácia pod režisérskym vedením Antona Korenčiho bude čistá, bez žiadneho patetického prehrávania, úprimná, vzrušujúca,“ dodáva Táňa Paľovčíková Paládiová.

Táňu Paľovčíkovú Paládiovú uvidíte ako Toscu v obsadení prvej generálky v piatok 11. februára v Historickej budove ŠDKE. Vaše vstupenky si môžete kúpiť tu: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1035258.

Karine Babajanyan sa v postave Toscy predstaví v druhej verejnej generálke v sobotu 12. februára. Vaše vstupenky si môžete kúpiť tu: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1035262.